Як навчитися читати ноти з листа.

Читання з листа - в музично-виконавської термінології навик гри твори по нотах, частіше в перший раз. Як такої цей навик є у кожного музиканта, який вміє розрізняти ноти, але у вузькому сенсі грою з листа називається виконання в оригінальному темпі, з урахуванням всіх авторських вказівок і нюансів.
Інструкція
1
Твердо вивчите музичну теорію. У вас не повинно виникати плутанини між нюансами «крещендо» і «димінуендо», а вже тим більше при розрізненні нот скрипкового і басового ключа.В цьому питанні відомості можна почерпнути з підручників з елементарної теорії музики авторів Вахромеева, Способина та ін. Це перший і найпростіший крок на шляху до вміння швидко читати з аркуша.
2
Грайте якнайбільше. Навик читання з аркуша в чому залежить від пам'яті - візуальної, механічної, логічної, моторної та інших видів. Під час виконання ви задієте їх все. Чим більше творів ви можете вивчити, тим краще.
3
Кожен день починайте розучувати новий твір. Необов'язково вивчати його напам'ять. Намагайтеся якомога чіткіше передати всі нюанси, зазначені композитором: динаміку, настрій, прикраси і т.д.
4
Починайте заняття в повільному темпі. Ваше завдання на перших порах - прочитати з аркуша всі ноти і все штрихи. Вибирайте якомога більш повільний темп, у відповідності зі своїми можливостями. Якщо ви встигаєте прочитати всі знаки, значить, темп обраний правильно.
5
Вибирайте твори відповідно до свого виконавським рівнем. У перші роки навчання не зазіхає на імпресіоністів, навіть музика епохи романтизму здаватиметься надто складною. Взагалі орієнтуйтеся за спеціальними самовчителях, складеним за роками навчання. Однак врахуйте: необов'язково збірник для другого класу підійде самоука, що вивчають музику другий рік. Цілком можливо, що ви або ще не дійшли до цього рівня, або вже минули його. Аналізуйте нотний текст перед тим, як грати.
6
Грайте без інструменту. Сядьте, відкрийте ноти, почніть їх читати очима. Одночасно представляйте їх на клавіатурі, грифі, клапанах. Продумуйте аппликатуру, положення кисті (для духових - і амбюшур), програвайте в голові мелодію. Якщо руки мимоволі приймають відповідне становище, не обсмикуйте себе - це хороший знак.После такої вправи сядьте і зіграйте твір, використовуючи результати цього зорового аналізу.