Як ділити числа.

Тема ділення чисел є однією з найвідповідальніших в математичній програмі 5 класу. Без оволодіння цими знаннями неможливо подальше вивчення математики. Ділити числа доводитися в житті кожен день. І завжди покладатися на калькулятор не варто. Щоб розділити два числа, потрібно запам'ятати певну послідовність дій.
Вам знадобиться
  • Аркуш паперу в клітку,
  • ручка або олівець
Інструкція
1
Запишіть ділене і дільник на одному рядку. Розділіть їх вертикальною рисою висотою в два рядки. Проведіть горизонтальну риску під дільником і діленим перпендикулярно попередньої межі. Праворуч під цією рисою буде записуватися приватне. Нижче і лівіше діленого, під горизонтальною рисою, запишіть нуль.
2
Перенесіть одну саму ліву, але ще не переносять цифру діленого вниз під останню горизонтальну риску. Помітьте перенесену цифру діленого точкою.
3
Порівняйте число під останньою горизонтальній рисою з дільником. Якщо число менше дільника, то продовжите з кроку 4, інакше перейдіть до кроку 5.
4
Подивіться, чи є в подільному ще не переносять цифри. Не переносить цифри не позначені точками. Якщо такі цифри є, то перейдіть до кроку 2, інакше до кроку 7.
5
Розрахуйте наступну цифру приватного. Порахуйте, яке найбільшу кількість разів можна відняти дільник із числа під останньою горизонтальній рисою. Додайте цю цифру до приватного.
6
Обчисліть наступний залишок. Помножте дільник на останню цифру приватного. Результат запишіть зі знаком мінус під числом, що знаходиться під останньою горизонтальній рисою. Під записаним числом проведіть наступну горизонтальну риску. Відніміть останнім записане число з передостаннього. Результат запишіть під щойно проведеної рисою. Перейдіть до кроку 4.
7
Розподіл чисел закінчено. Під делителем тепер записано приватне двох чисел. Число під останньою горизонтальною рисою на стороні діленого є залишком від ділення.
Зверніть увагу
Іноді дільник являє собою десяткову дріб. У цьому випадку, щоб поділити числа потрібно дільник попередньо привести до нормального вигляду. Для цього в подільному і дільнику переноситься кома вправо на теж кількість цифр, скільки є в дільнику після коми. Потім числа можна ділити, як звичайно.