Як відрізнити фарфор.

Вироби з тонкої кераміки давно стали звичними предметами побуту. Доступніші для масового споживання фаянсові речі. Білі чашки і тарілки з яскравими візерунками на глазурованої поверхні недорогі і кожен день використовуються як столового посуду. Елітні ж порцелянові сервізи виконуються за ускладненою технології, тому вони дорожче і зазвичай служать прикрасою святкового столу або стають елементом інтер'єру. Якщо ви вирішили витратитися на справжній фарфор, важливо відрізнити його від дешевого фаянсу.
Вам знадобиться
  • - фаянсовий посуд для порівняння;
  • - джерело яскравого світла;
  • - міцний гарячий чай.
Інструкція
1
Піднесіть керамічний предмет до яскравого джерела світла і уважно огляньте. Завдяки безлічі домішок (кварцу, каолінів та інших), фарфор по своїй природі напівпрозорий - тонкий керамічний шар повинен просвічувати. Навпаки, фаянсовий посуд ніколи не пропускає світло.
2
Переверніть виріб і проведіть рукою по його нижній поверхні. Як правило, підстава справжньою фарфорового посуду відрізняється шорсткістю. Край борту чашки або тарілки з цього матеріалу зазвичай не покривається глазур'ю. Фаянсова же посуд гладка з усіх боків - її пори потребують додаткової обробки; глазурование столового посуду перешкоджає проникненню вологи і забруднень. Висококласний фарфор може і зовсім не мати глазурі, так як це більш міцний і цільний матеріал, ніж фаянс.
3
Перевірте якість порцеляни, простукали нову керамічну річ пальцями - вона повинна «заграти» на високих нотах. Фаянсова посуд не видасть таких мелодійних звуків. Серед поціновувачів навіть існує термін «співаючий фарфор»; причому різні вироби з цієї висококласної кераміки можуть «співати» кожне на свій лад.
4
Відрізнити фарфор можна також по його вазі. Підніміть посуд на долоні. Бажано зважити на іншій руці фаянсовое виріб (якщо ви впевнені в тому, що воно саме з цього матеріалу). Порцеляновий посуд легше - при одному об'ємі з фаянсовим посудиною у неї будуть більш витончені форми і товсті стінки.
5
Нарешті, налийте в керамічну кружку свіжозаварений чай (якщо ви вже зробили придбання). Ви відразу зрозумієте, що посуд зроблена з простого фаянсу, якщо напій в ній обпікаючий, а ручка практично не нагрівається. На відміну від «правильного» порцеляни, цей вид тонкої кераміки відрізняється низькою теплопровідністю. При тривалому використанні чайного сервізу ви можете побачити на внутрішніх стінках темний наліт від заварки. Значить перед вами не справжній фарфор - його добре «спечена» в печі поверхня так не потемніє.
Корисна порада
Порцелянові вироби часто відрізняються своєю білизною. Деякі дефекти тарілок і кухлів легко маскуються за допомогою різних малюнків. Це зовсім не означає, що елітний фарфор не може бути багато оформлений (наприклад, особливо барвистий корейський і китайський антикваріат). Однак розмальований кольоровою глазур'ю і позолотою фарфоровий сервіз - річ більш рідкісна і дорога.
Шляхетний фарфор і практичний фаянс - ланки одного ланцюга. Це види кераміки. Відрізняються вони складом, технологією виробництва і ціною. Щоб не помилитись, треба знати ознаки, які допоможуть визначити справжність порцелянових виробів і не сплутати їх з фаянсовими.
Інструкція
1
До складу фарфору входить менший відсоток глини і більша кількість різноманітних складових: кварциту, польового шпату, каоліну. Вони забезпечують порцеляні стекловидность, надають білизну, термічну стійкість і меншу в порівнянні з фаянсом пористість.
2
Щоб відрізнити порцелянове виріб від фаянсового, візьміть предмет і подивіться його на світло. Справжній тонкостінний фарфор повинен просвічувати. Він напівпрозорий, на відміну від фаянсу, який абсолютно не пропускає світло і, як правило, покривається глазур'ю.
3
Якщо треба визначити справжність об'ємної речі (наприклад, статуетки), переверніть її і уважно розгляньте денце. У фарфорового вироби воно не покривається глазур'ю. Пов'язано це з технологією випалу, який виробляють при більш високих температурах, ніж при виготовленні фаянсу. І щоб фарфор не прилипав до підставці, перед другим етапом випалу глазур зчищають.
4
Роздивляючись денце предмета, зверніть увагу на нижній неглазурірованной ободок. Якщо він білий, як і всі виріб, то перед вами, найімовірніше, фарфор. Ободок у фаянсу за кольором відрізняється від глазурі самого предмета і буває зазвичай бежевого або світло-сірого відтінку.
5
Обережно постукайте по вашому пристрою. При легкому торканні фарфор видає чистий ясний звук, якому навіть придумано визначення «співаючий фарфор». Виріб же з фаянсу звучить глухо, кількома тонами нижче.
6
Ще одна відмітна і наочна риса - вага виробу. Для його визначення не треба використовувати ваги, потримайте вашу чашку, тарілку або статуетку в руці. Якщо вони навскидку опиняться важче, ніж виглядали з боку - перед вами фаянс. Витончений фарфор дуже легкий, майже невагомий.
7
Колір вироби також може підказати, до якого виду кераміки воно відноситься. Традиційно порцеляновий посуд робили білою, з можливою невеликої розписом. Цим вона відрізняється від багатобарвного і часто яскравого фаянсу. Винятки становлять барвисті антикварні вироби з порцеляни, виготовлені в Китаї і Кореї. Але не варто забувати, що зрідка зустрічаються речі з кольорового фарфор. Але вони, незважаючи на кольоровість, зберігають свою прозорість і особливу легкість.
Зверніть увагу
На відміну від порцеляни фаянс має властивість «старіти». Якщо на поверхні фаянсового посуду з'являться невеликі тріщинки, користуватися їй не рекомендується, тому що в них скупчуються хвороботворні бактерії.