Як перевірити справність транзистора.

Нерідко при виході з ладу транзистора стає непрацездатним все пристрій, до складу якого він входить. Щоб визначити, зіпсувався чи прилад, його необхідно перевірити. Для цього потрібно нескладне устаткування, наявне практично у кожного домашнього майстра.
Вам знадобиться
  • - паяльник, нейтральний флюс і припій;
  • - тестер або мультиметр;
  • - випробувач транзисторів.
Інструкція
1
Обесточьте пристрій, в якому знаходиться транзистор. Випаяти його, запам'ятовуючи цоколевку. Нерідко прямо на платі вказано, який електрод приладу куди підключений. Якщо цих даних немає, знайдіть їх в довіднику або в інтернеті.
2
Найпростіший спосіб перевірки транзистора полягає в підключенні його до спеціальної колодці на мультиметри. На ній вказано, до яких гнізд підключати якісь електроди приладу залежно від його структури. Перемикач меж в цьому випадку повинен знаходитися в положенні, позначеному як "hFe". Якщо на індикаторі буде показаний коефіцієнт передачі струму, близький до номінального для даного типу транзистора, значить, він справний.
3
Складніша перевірка проводиться тестером або мультиметром в режимі омметра. У приладу структури npn обидва переходу (колекторний і емітерний) повинні відкриватися при позитивному напрузі на базі, а у транзистора структури pnp - при негативному. У зворотній полярності переходи повинні закриваться.У цифрового мультиметра в режимі омметра мінус зазвичай знаходиться на чорному щупі, у стрілочного тестера - навпаки. Обов'язково дізнайтеся в інструкції від вимірювального приладу струм короткого замикання в режимі омметра. Він не повинен перевищувати максимально допустимий для переходів транзистора.
4
Підключіть колектор транзистора структури npn до плюса джерела живлення напругою 3 - 4 вольта через ланцюг з резистора на 1 килоом і світлодіода (анодом до плюса). Емітер підключіть до мінуса того ж джерела безпосередньо. Світлодіод не повинен светіться.Теперь з'єднайте плюс джерела живлення через ще один резистор на 1 килоом з базою транзистора. Світлодіод повинен засветіться.Еслі випробовується транзистор структури pnp, полярність підключення джерела живлення і світлодіода зміните на зворотну.
5
Високовольтні транзистори можуть працювати нормально при перевірці низькою напругою, але пробиватися в робочому режимі. Такий прилад доведеться поміняти в будь-якому випадку.
6
Якщо вам необхідно перевіряти транзистори часто, зберіть для цього спеціальний випробувач, наприклад, за такою схемою: http://freecircuitdiagram.com/2008/08/21/simple-transistor-tester-using -...
7
За результатами випробування прийміть рішення про заміну транзистора або установці його назад в схему.