Як поліпшити своє спілкування.

Проблеми спілкування в сучасному суспільстві настільки різноманітні, наскільки й люди, які відчувають труднощі з ним. Щоб поліпшити своє спілкування , необхідно, перш за все, розібратися в причинах, які перешкоджають розвитку комунікабельності людини. На думку психологів, існують три основні проблеми, які потрібно усунути.
Інструкція
1
Найчастіша причина, по якій люди можуть бути малообщітельним - це боязнь відкритися. Захисні психологічні реакції, що лежать в основі цієї соціальної фобії, не дають можливості людині проявити себе, показати свої почуття і емоції, конкретно висловити своє ставлення до чого чи кому-небудь. Підсвідомий страх, який часто буває рефлекторним, не усвідомлюється повною мірою людиною, що зазнають його. Він трактується як сором'язливість і сором'язливість. Деякі кажуть, що у людини «такий характер», але все не так просто. Соціальна фобія є розладом, яке, тим не менш, успішно долається за допомогою різних тренінгів особистісного росту.
2
Іноді людина просто не розуміє мотиви незвичайної поведінки співрозмовника. Чому він щось бурчить собі під ніс, замість того, щоб виразно висловити свої думки вголос? Може бути, він чогось боїться або попросту нечемним? Внутрішні суперечності можуть зіграти з вами грубу жарт, яка може бути неправильно витлумачена оточуючими. Грунтуючись на першому враженні, зовнішньому вигляді і манері мови, дуже просто приклеїти до людини ярлик «дивного» або «невпевненого в собі». Пам'ятайте таке прислів'я: «Зустрічають по одягу, а проводжають по розуму». В цьому випадку вона як не можна більш чітко відображає сутність проблеми. Приклеївши ярлик до людини, досить важко потім розуміти мотиви його вчинків і приймати такого, який він насправді. В цьому випадку чудово працює поведінкова психотерапія (фахівці називають її ще когнітивно-біхевіоральної).
3
Остання перешкода, що заважає людині поліпшити своє спілкування - це втома чи небажання спілкуватися. В більшості випадків це є явним симптомом неврастенії. Такому стану людини можуть сприяти: напружена і тривала робота, що вимагає не тільки фізичних, а й моральних зусиль; або ж якась психологічна проблема, давить і гнітюча людину зсередини. Все це призводить до стану дратівливою слабкості, в результаті чого страждає спілкування. Якщо головною причиною розпочатої неврастенії є важка робота, то при цьому важливий відпочинок. Обов'язково зробіть перерву, візьміть відпустку за свій рахунок, купите путівку в санаторій тижнів на 2-3, незгірш, так як відпочинок при цьому потрібно тривалий. Врахуйте, що 2-3 дня не вирішать проблему, а тільки посилять становище. Якщо основною причиною неврастенії виступає фактор внутрішнього психологічного конфлікту, то рекомендується пройти курс психотерапії у досвідченого лікаря-психотерапевта.
Гештальт-терапія - це напрямок класичної психології. Її основною відмінною особливістю є вивчення ситуації «тут і зараз». Гештальт-психолог веде спостереження за клієнтом і на основі отриманих даних робить висновки.
Вам знадобиться
  • - аналіз мови співрозмовника;
  • - самоаналіз.
Інструкція
1
Зверніть увагу на власні відчуття або на поведінку вашого співрозмовника. Існує 5 захисних механізмів, що заважають повноцінному спілкуванню. Якщо ви виявите які-небудь з них у себе або у співрозмовника, вам буде легше подолати різні комунікативні труднощі. Першим подібним механізмом, що розглядаються в гештальт-терапії, є діфлексія. Вона притаманна багатьом людям і полягає в приховуванні істинних проблем за абстрактними міркуваннями.
2
Щоб виявити діфлексію, проаналізуйте ваше спілкування. Якщо в процесі обговорення проблеми людина стала говорити монотонно, вам раптом стало тоскно і нудно, спробуйте перевести ваше спілкування на новий рівень. Задайте, наприклад, таке питання: «Спочатку мені було дуже цікаво, але раптом я відчув нудьгу. А що ти відчуваєш в даний момент? »
3
Якщо ваш співрозмовник сміється, розповідаючи щось сумне, запитаєте приблизно наступне: «Твоя історія навіває на мене сум. А на тебе? »Якщо людина почала розповідати про свої проблеми з начальником і раптом перейшов до абстрактних міркувань на тему, як навколо все погано, зупиніть його і запитайте:« Що з тобою відбувається? Що ти зараз відчуваєш? »І т.п. Це допоможе зробити ваше спілкування більш довірчим.
4
Спробуйте простежити, чи немає механізму ретрофлексии в вашому спілкуванні. Ретрофлексия полягає в наступному: людина неусвідомлено виробляє дії, які б хотів спроектувати на співрозмовника. Як правило, це агресія або схвалення. Поспостерігайте за людиною: якщо, ведучи доброзичливий розмову з вами, він покусує губи, насуплівает брови, гризе нігті, заламує пальці, смикає себе за волосся і т.п., значить, він відчуває далеко не миролюбні почуття по відношенню до вас. Щоб допомогти співрозмовнику відкрито сказати про свої почуття, запитаєте у нього, наприклад, таке: «Коли ти гризеш нігті, що ти відчуваєш?»
5
Проаналізуйте ваше спілкування на присутність в ньому механізму проекції. Проекція полягає в тому, що людина приписує навколишньому світу свої почуття і емоції. І якщо він вважає, приміром, що всі родичі хочуть йому зла, всі міліціонери крадуть, всі сусіди його ненавидять, згідно вченню гештальт-терапевтів, потрібно спробувати з'ясувати, що відчуває сама людина по відношенню до цих людей. Запитайте його про те, як він ставиться до сусідів, родичів і т.д. Як стверджують психологи, така методика реально допомагає.
6
Наступним механізмом, на який варто звернути увагу, є интроекция. Даний механізм є протилежністю проекції і полягає в вимові тверджень, закладених в свідомість іншими людьми. Приміром, людина часто каже: «Я повинен бути чесним», «Я повинен бути хорошим другом», «Я зобов'язаний її любити» і т.п. Запитайте у співрозмовника, чи готовий він замінити дієслово «повинен» на «я хочу» або в даній ситуації більш підходить «я не хочу?» Допоможіть розібратися людині в його істинних бажаннях.
7
Останній захисний механізм, на думку гештальт-терапевтів, це - злиття. В цьому випадку людина ототожнює себе з ким-небудь. Приміром, він стверджує: «Ми вибрали телевізор, і він нам подобається». Попросіть співрозмовника замінити «ми» на «я» і запитайте, чи зможе він у цьому випадку стверджувати те ж саме? Відстеження злиття допомагає людині спілкуватися більш рівноправно.
8
Враховуйте той факт, що більшість людей користуються всіма перерахованими вище механізмами захисту в процесі спілкування. Але якісь з них можуть бути превалирующими у конкретного індивідуума. Долати їх варто потім, щоб розібратися, які саме емоції та почуття приховує той чи інший механізм. Адже мало хто хоче, щоб його спілкування було чисто формальним з відтінками фальші і недовіри.