Як отримати ацетат амонію. Ацетат амонію.

Ацетат амонію, інша назва амоній оцтовокислий - сіль, утворена слабкою оцтовою кислотою СН3СООН і слабкою основою гідроксидом амонію NH4OH. Її емпірична формула C2H7NO2. Зовнішній вигляд - безбарвні кристали, дуже добре розчиняються у воді. Вельми гігроскопічна. Легко розкладається при температурі близько 112 градусів, реакція призводить до утворення ацетаміду (речовини з формулою С2H5 ON) і води. Яким чином можна отримати ацетат амонію?
Інструкція
1
Ацетат амонію отримують в лабораторних умовах, наприклад, шляхом взаємодії концентрованої, тобто крижаної оцтової кислоти і амонію вуглекислого (інша назва -карбонат амонію). Реакція протікає з утворенням ацетату амонію і нестійкої вугільної кислоти (Н2СО3), яка тут же розкладається на воду і вуглекислий газ.
2
Можна також долити 80% -ву оцтову кислоту до 10% -му розчину аміаку (нашатирного спирту). Реакцію проводять при низьких температурах, наприклад, опустивши колбу з реагентами в посудину з колотим льодом, і при енергійному струшуванні. Фільтрат випаровують, одержуючи ацетат амонію.
3
Ацетат амонію можна в лабораторних умовах також отримати з нітрилу оцтової кислоти (ацетонітрилу), при нагріванні з водою. Реакція протікає таким чином: СН3СN + 2H2O = CH3COONH4
4
У промислових умовах, основний спосіб виробництва ацетату амонію - реакція оцтової кислоти з водним розчином аміаку (аналог лабораторного способу номер 2). Таким чином, отримують або розбавлений продукт різного ступеня концентрації (для використання в якості антиобледенителей, наприклад), або піддають його подальшому випаровуванню, осушування і очищення.
5
Деяка кількість ацетату амонію, в якості побічного продукту, виходить також при хімічній обробці деревини аміаком, в результаті діацілірованія целюлози.
Корисна порада
Ця речовина знаходить різне застосування в промисловості і лабораторній практиці: як компонент рідин, використовуваних проти обмерзання; в харчовій промисловості як консервант; як реагент в деяких видах органічного синтезу; в лабораторно-дослідних роботах, як компонент буферних розчинів, а також при осадженні білків.
Ацетат амонію - він же амоній оцтовокислий - має хімічну формулу СH3COONH4. Його зовнішній вигляд - безбарвні тонкі кристали, швидко «розпливаються» на повітрі. Це надзвичайно гігроскопічна речовина, дуже добре розчиняється у воді. Знаходить застосування в різних галузях промисловості - в органічної та аналітичної хімії, в лабораторному справі (як компонент буферних розчинів), в текстильній промисловості, в харчовій промисловості (як консервант) і т.д. Яким чином можна отримати ацетат амонію?
Вам знадобиться
  • - колба двугорлая (або трехгорлую, яку вдасться знайти) зі шліфами;
  • - делительная воронка зі шліфом, відповідним до одного з горл цієї колби;
  • - велика ємність з холодною водою (краще, якщо ще й з шматками льоду);
  • - концентрована оцтова кислота;
  • - нашатирний спирт;
  • - скляна воронка з паперовим фільтром;
  • - ємність для випарювання;
  • - воронка Бюхнера з паперовим фільтром.
Інструкція
1
В колбу налийте трохи концентрованої оцтової кислоти (не менше 70%, краще 80%), вставте в одне горло ділильну воронку з нашатирним спиртом - гідроксид амонію (наприклад, 10%). Після чого акуратно помістіть денце колби в посудину з холодною водою і почніть потроху і повільно доливати нашатирний спирт, час від часу збовтуючи весь вміст колби.
2
Час закінчення реакції можна досить точно визначити по різкому, неприємного запаху аміаку: це означає, що нашатирний спирт більше не «зв'язується» оцтовою кислотою. Від'єднайте ділильну воронку, перелийте розчин в ємність для випарювання, і видаліть рідину на водяній бані. Якщо видно, що розчин забруднений механічними домішками - краще попередньо відфільтрувати.
3
Через деякий час, коли вода випарується, ви побачите утворився ацетат амонію. У переважній більшості випадків, це буде безформна «злиплими» маса - ще раз уточнимо, що ацетат амонію надзвичайно гігроскопічний! Видалити зайву вологу звичайним фільтруванням майже неможливо, і тому проходиться вдаватися до фільтрування на воронці Бюхнера з паперовим спиртом. Утворилися кристали ацетату амонію треба скоріше перенести в суху, щільно закривається ємність і зберігати в ній же.
4
Якщо є можливість, використовуйте спеціальну лабораторну мішалку з лопаттю на довгому штоку, пропущеному через центральне «отвір» трехгорлую колби зі шліфами, це позбавить від необхідності струшувати колбу вручну. Зрозуміло, в цьому випадку колба повинна бути надійно закріплена на штативі.
Корисна порада
Краще працювати під тягою (через аміаку). При використанні воронки Бюхнера, треба уважно оглянути її колбу і переконатися у відсутності будь-яких відколів, тріщин.