Як дізнатися час по сонцю. Як визначити час по сонцю.

При знаходженні в туристичному поході, на прогулянці в незнайомій місцевості або відправившись в ліс по гриби і ягоди, ви можете опинитися в ситуації, коли потрібно дізнатися час без годинника. Справді, годинник може зламатися або зупинитися. За теперішніх часів, коли практично у кожного є мобільний телефон з вбудованим годинником, ситуація ця малоймовірна, але все ж уявімо собі, що нам потрібно дізнатися час по сонцю. Чи можливо це?
Вам знадобиться
  • Компас
Інструкція
1
Найпростіший спосіб визначення часу в сонячну погоду припускає, що ви маєте в своєму розпорядженні інформацією про те, як в даній місцевості розташовані сторони горизонту. Напрям на північ, перебуваючи на природі, можна визначити за досить добре відомим ознаками, наприклад, по розташуванню мурашників (вони зазвичай розташовуються з південного боку дерев). Інший приклад: вівтарі православних храмів звернені на схід, це також дозволить зорієнтуватися на місцевості.
2
Знаючи сторони горизонту в місці свого знаходження та маючи перед очима сонце, ви можете досить точно визначити поточний час. При розрахунках керуйтеся наступними міркуваннями: о шостій ранку сонце знаходиться на сході, о дев'ятій ранку - на південному заході, опівдні - на півдні (тіні в цей час самі короткі), о третій годині дня - на південному заході. О шостій вечора сонце розташоване на заході.
3
Якщо вам довелося опинитися в приполярному районі, де сонячний диск видно і в нічний час, то для визначення часу згадайте, що опівночі сонце займає найнижче положення над горизонтом.
4
Маючи при собі компас, ви також можете цілком точно визначити час по сонцю. Для початку запам'ятайте, що сонячний диск переміщається по небу зі швидкістю 15 градусів на годину.
5
Виміряйте азимут на сонці. Для цього спочатку орієнтуйте компас, встановивши нульову поділку в напрямі, на який вказує стрілка компаса. Кут між нульовим діленням і напрямом на сонці, виміряний в напрямку ходу годинникової стрілки, буде азимутом на сонці.
6
Отримане значення азимута розділіть на 15. Наприклад, азимут на сонці склав 90 градусів. Розділивши 90 на 15, ви отримаєте 6 часов.Прі проведенні розрахунків на території Росії враховуйте декретний час. Для цього необхідно додавати одну годину. Крім того, у багатьох країнах проводиться перехід на літній час, тому потрібна додавати ще 1:00 до отриманого результату.