Як отримати гідроксид кальцію.

Гідроксид кальцію (інша назва - гашене вапно, вапняне молочко, вапняна вода) має хімічну формулу Са (ОН) 2. Зовнішній вигляд - рихлий білий або зі світло-сіруватим відтінком порошок, погано розчинний у воді. Яким чином можна отримати гідроксид кальцію?
Інструкція
1
Володіючи всіма характерними властивостями основ, гідроксид кальцію легко вступає в реакцію з кислотами і кислотними оксидами. Будучи досить сильним підставою, він може реагувати і з солями, але тільки якщо в результаті утворюється малорозчинний продукт, наприклад: Ca (OH) 2 + K2SO3 = 2KOH + CaSO3 (сульфит кальцію, випадає в осад).
2
Найпоширеніший спосіб отримання цієї речовини - і промисловий, і лабораторний - це реакція води з оксидом кальцію (негашеним вапном). Вона протікає досить бурхливо, СН2О + СаО = Са (ОН) 2. Здавна відома назва цієї реакції - «гасіння вапна».
3
В лабораторних умовах гідроксид кальцію можна отримати і деякими іншими способами. Наприклад, оскільки кальцій - вельми активний лужноземельний метал, він легко реагує з водою, витісняючи водень: Са + 2Н2О = Са (ОН) 2 + Н2 Ця реакція протікає, звичайно, не настільки бурхливим чином, як у випадках з лужними металами першої групи.
4
Можна також отримати гідроксид кальцію, змішавши розчин якоїсь його солі з сильною лугом (наприклад, натрієвої або калієвої). Активніші метали легко витісняють кальцій, займаючи його місце і, відповідно, віддаючи йому натомість «свої» гідроксид-іони. Наприклад: 2КОН + СаSO4 = Ca (OH) 2 + K2SO42NaOH + CaCl2 = 2NaCl + Ca (OH) 2
Корисна порада
Гідроксид кальцію широко застосовується, головним чином - у ремонтно-будівельних роботах, як компонент штукатурки, цементу, розчинів, а також при виробництві добрив, хлорного вапна. Використовується в шкіряної промисловості, як дубитель, в целюлозно-паперовій промисловості і т.д. Добре відомий садівникам, як компонент «бордосской рідини», застосовуваної в боротьбі з різними шкідниками рослин. Використовується в якості харчової добавки.
Оксид кальцію - це звичайна негашене вапно. Але, незважаючи на настільки нехитру природу, ця речовина дуже широко використовується в господарській діяльності. Від будівництва, в якості основи для вапняного цементу, до кулінарії, в якості харчової добавки E-529, оксид кальцію знаходить застосування. І в промислових і в домашніх умовах можна отримати оксид кальцію з карбонату кальцію реакцією термічного розкладання.
Вам знадобиться
  • Карбонат кальцію у вигляді вапняку або крейди. Керамічний тигель для відпалу. Пропановая або ацетиленовий пальник.
Інструкція
1
Підготуйте тигель для відпалу карбонату кальцію. Міцно встановіть його на вогнетривких підставках або спеціальних пристроях. Тигель повинен бути міцно встановлений і, при можливості, закріплений.
2
Подрібніть карбонат кальцію. Подрібнення потрібно справити для кращої теплопередачі всередині маси речовини. Не обов'язково подрібнювати вапняк або крейда в пил. Досить призвести грубе неоднорідне подрібнення.
3
Наповніть тигель для відпалу подрібненим карбонатом кальцію. Не варто заповнювати тигель повністю, оскільки при виділенні вуглекислого газу, частина речовини може бути викинута назовні. Заповніть тигель приблизно на третину або менше.
4
Розпочніть нагріванню тигля. Добре встановіть і закріпіть його. Здійсніть плавний прогрів тигля з різних сторін, щоб уникнути його руйнування внаслідок нерівномірного термічного розширення. Продовжуйте нагрівати тигель на газовому пальнику. Через деякий час почнеться реакція термічного розпаду карбонату кальцію.
5
Дочекайтеся повного проходження реакції термічного розпаду. В ході реакції верхні шари речовини в тиглі можуть погано прогріватися. Їх можна кілька разів перемішати сталевий лопаткою.
6
Остудіть тигель і речовина в ньому. Вимкніть газовий пальник і дочекайтеся повного охолодження тигля. Тепер в ньому знаходиться оксид кальцію.
Зверніть увагу
Будьте обережні при роботі з газовим пальником і нагрітим тиглем. При проходженні реакції тигель буде нагрітий до температури вище 1200 градусів Цельсія.
Корисна порада
Замість спроб власноручного виробництва великих кількостей оксиду кальцію (наприклад, для подальшого отримання вапняного цементу), краще купити готовий продукт на спеціалізованих торгових майданчиках.