Як побудувати спектр.

Одні джерела випромінюють світло з безперервним спектром , в інших він є лінійчатим. Навіть у двох джерел, кольори яких здаються абсолютно однаковими, спектри можуть виглядати зовсім по-різному. Для їх спостереження призначений прилад, званий спектроскопом.
Інструкція
1
Візьміть велику картонну коробку. В її боковій стінці прорежьте вертикальну щілину висотою в кілька сантиметрів і шириною від 3 до 5 міліметрів. Вона буде надавати потоку світла форму тонкої смужки, що тягнеться у вертикальній площині.
2
На протилежній стінці коробки розмістіть чистий компакт-диск типу CD-R.
3
Тепер в боковій стінці коробки проріжте отвір під трубку для спостереження спектра. Незважаючи на те, що трубка має круглий перетин, отвір повинен бути овальним, щоб її можна було повертати в горизонтальній площині.
4
Вставте трубку в отвір.
5
Направте щілину на джерело світла.
6
Загляньте в трубку, і, повертаючи її, знайдіть спектр і розгляньте його.
7
Спробуйте поспостерігати за допомогою спектроскопа спектри різних джерел світла: сонця, лампи розжарювання, люмінесцентної лампи, свічки, світлодіодів різних кольорів. Сформулюйте їх відмінність один від одного і спробуйте знайти в підручниках та інтернеті інформацію про принципи роботи цих джерел світла.
8
Спектри, отримані за допомогою спектроскопа, можна фотографувати веб-камерою, цифровим фотоапаратом і мобільним телефоном. Отримані знімки ви зможете поміщати в звіти про виконання шкільних лабораторних робіт або просто використовувати у складі, наприклад, колажів або стінгазет.
9
При бажанні, інтенсивність тієї чи іншої лінії спектра можна виміряти. Виготовте примітивний фотометр, що складається з фоторезистора і мультиметра, що працює в режимі омметра. Затемнивши датчик, спробуйте фокусувати на ньому лінзою ті чи інші лінії спектра. Слідкуйте за показаннями приладу: чим менше опір фоторезистора, тим яскравіше він освітлений.
10
Тепер, отримавши дані про інтенсивність ліній спектра, можна побудувати на папері відповідний графік (по горизонталі - довжина хвилі, по горизонталі - інтенсивність). Оскільки наш фотометр НЕ отградуірована, інтенсивність буде виражатися в умовних одиницях. А ось довжину хвилі з достатньою точністю можна визначити на око - за кольором: 690 нм - темно-червоний; 635 нм - червоний; 620 нм - червоно-оранжевий; 600 нм - оранжевий; 580 нм - жовтий; 590 нм - салатовий; 550 нм - зелений; 520 нм - смарагдовий; 480 нм - синій; 420 нм - фіолетовий.
Зверніть увагу
Обережно поводьтеся зі свічками.