Як змішувати реагенти.

З давніх часів, пояснюючи, як змішувати концентровану сірчану кислоту з водою, вчителі примушували учнів запам'ятовувати правило: «Спочатку вода, потім - кислота!» Справа в тому, що якщо вчинити навпаки, перші ж порції більш легкої води, оказавшейся нагорі, буквально «скипить», оскільки при цьому змішуванні виділяється велика кількість теплоти - бризки розлетяться на всі боки. Як же все-таки змішувати реагенти ?
Інструкція
1
В обов'язковому порядку слід лити концентровану сірчану кислоту у воду, причому тоненьким струменем, краще по скляній паличці.
2
При отриманні лугу також варто бути акуратним. Здавалося б, чого простіше - кинь шматок лужного або лужноземельного металу у воду і всі справи! На жаль, це теж може закінчитися сумно, якщо таким металом буде, наприклад, не натрій або кальцій, а калій, що реагує з водою надзвичайно бурхливо. Що вже говорити про рубідій.
3
Головне - забезпечте безпечне проведення і максимальну ефективність реакції. Слід гарненько знати і міцно запам'ятати, що, з чим, в яких пропорціях, при яких умовах можна змішувати. І ні в якому разі не нехтуйте цими правилами.
4
Підготуйте вихідні реагенти. Це означає, що необхідний розрахунок необхідної кількості реагентів, виходячи з рівняння хімічної реакції, при необхідності - попереднє їх очищення шляхом фільтрації і подальшого випарювання, перекристалізації, видалення з них води, вуглекислого газу, наприклад, шляхом прожарювання.
5
Забезпечте максимально можливу поверхню зіткнення. Якщо реакція йде в рідкій фазі, необхідно інтенсивно перемішувати розчини реагентів одноразово або весь час реакції, за її умовами. Як в лабораторних, так і промислових умовах, це досягається використанням різноманітних мішалок і роторів.
6
Якщо реакція йде не в розчині, реагенти повинні бути в порошкоподібному вигляді. При необхідності їх треба розмолоти: в лабораторних умовах - з використанням спеціальної ступки з міцного і хімічно інертного матеріалу, в промисловості подрібнення йде головним чином в т.зв. «Барабанних млинах». Чим більше дрібнофракційних будуть реагенти, тим швидше і повніше протече реакція.