Як отримати оксид натрію.

Оксид натрію має хімічну формулу Na2O, являє собою безбарвні кристали. Характерний представник оксидів лужних металів, володіє всіма їх властивостями. Виключно активний, тому зберігати його рекомендується в безводних органічних розчинниках. Як отримати цю речовину?
Інструкція
1
Здавалося б, найпростіший і природний спосіб - окислення киснем металевого натрію! Однак тут є своя специфіка. Справа в тому, що окислення лужних металів протікає так бурхливо і швидко, що при цьому поряд з оксидами утворюються перекису. Наприклад: 2Na + O2 = Na2O2 (перекис натрію).
2
Причому її утворюється набагато більше, ніж оксиду натрію (у співвідношенні приблизно 4: 1). І для того, щоб перетворити перекис в оксид натрію, буде потрібно обережний нагрів в присутності металевого натрію. Реакція йде таким чином: Na2O2 + 2Na = 2Na2O
3
Тому використовують інші способи отримання цієї речовини. Наприклад, шляхом реакції металевого натрію з натрієм азотнокислим (нітратом натрію, натрієвої селітрою). Вона протікає так: 2NaNO3 + 10Na = 6Na2O + N2В ході цієї реакції металевий натрій відновлює азот, що має в нітрат-йоні ступінь окислення +5, до чистого азоту.
4
Оксид натрію можна отримати також шляхом прожарювання натрію вуглекислого (карбонату) при високих температурах (не нижче 1000 градусів). Реакція йде наступним чином: Na2CO3 = Na2O + CO2
5
Вельми екзотичний і до того ж небезпечний, тому не рекомендований спосіб отримання цієї речовини: нагріванням суміші азид натрію - нітрат натрію у вакуумі, при температурі не нижче 350 градусів. Реакція протікає так: 5NaN3 + NaNO3 = 8N2 + 3Na2O
Зверніть увагу
Враховуючи, що всі азиди - вибухонебезпечні речовини, цю реакцію можна проводити, тільки маючи великий досвід поводження з подібними сполуками! Але краще утриматися.
Корисна порада
Бурхливо реагує з водою, утворюючи розчин гідроксиду натрію (їдкого натру): Na2O + H2O = 2NaOH Легко вступає в реакцію з кислотами, утворюючи сіль і воду: Na2O + H2SO4 = Na2SO4 + H2O Реагує з кислотними оксидами, утворюючи сіль : Na2O + CO2 = Na2CO3 Використовується головним чином в лабораторній практиці, для демонстраційних дослідів, а також в якості реактиву. Іноді застосовується у виробництві масел, як каталізатор.