Як отримати ацетилен з карбіду кальцію.

Ацетилен - найпростіший представник класу алкинов, має хімічну формулу С2Н2. Безбарвний газ, горючий, в суміші з повітрям вибухонебезпечний. Завдяки наявності потрійний зв'язку в своїй молекулі, вельми активний з хімічної точки зору, легко вступає в реакції приєднання. При згорянні виділяє велику кількість тепла, що може бути використано, наприклад, багатьом відома «ацетиленовий пальник». Як же його синтезувати?
Інструкція
1
При зберіганні ацетилену слід враховувати його особливості. Наприклад, його не можна тримати в балонах, що мають бронзовий вентиль, оскільки газ реагує з міддю, що входить до складу бронзи, утворюючи надзвичайно вибухонебезпечну речовину - ацетіленід міді.
2
Самий старий, перевірений часом метод отримання ацетилену - реакція карбіду кальцію з водою. Напевно, багато хлопчаків в дитинстві розважалися, кидаючи шматочки карбіду в калюжу, відразу починалося шалений шипіння, карбід буквально «вирував», зникаючи на очах, і в повітрі виразно пахло чимось різким, «гострим». Ця реакція протікає таким чином: СаС2 + 2Н2О = С2Н2 + Са (ОН) 2 Для того щоб вона протікала не надто бурхливо, можна використовувати не просту воду, а насичений розчин хлориду натрію, наприклад.
3
Якщо цей досвід планується показати на уроці хімії, слід підібрати реакційну колбу відповідного розміру. Якщо вона буде дуже маленькою, то утворює при розчиненні карбіду піна може бути «викинута» тиском ацетилену в відвідну трубку, і далі - в приймальний посудину. У випадку ж з надто великою колбою, доведеться довго чекати, поки утворюється ацетилен не витисне все повітря з приладу.
4
Воду, а краще насичений розчин хлориду натрію, слід додавати в колбу з шматочками карбіду повільно, по краплях, регулюючи швидкість реакції, не допускаючи, щоб вона протікала надто бурхливо.
Корисна порада
Використовується ацетилен в самих різних областях. Наприклад, як сировину для отримання цілого ряду хімічних речовин (оцтової кислоти, пластмас, деяких ароматичних вуглеводнів, деяких видів синтетичного каучуку, етилового спирту і т.д.). На його основі синтезують деякі дуже сильні вибухові речовини, використовувані як ініціаторів, тобто для детонації. Повсюдно застосовується при різанні і зварюванні металів, при отриманні яскравого світла в автономних світильниках.