Як отримати з нітробензолу анілін. З нитробензола отримати анілін.

Анілін - органічна речовина, що відноситься до класу амінів, має хімічну формулу C6H5NH2. Зовнішній вигляд - масляниста рідина, безбарвна або зі слабким жовтуватим відтінком, майже не розчинна у воді. Добре розчинний у деяких органічних речовинах. Вперше був отриманий в 1826-му році в ході експериментів з натуральним барвником індиго. Через тридцять років почалося промислове виробництво барвників на його основі.
Інструкція
1
Існують різні способи отримання аніліну. Сировиною служить речовина нітробензол, що має формулу C6H5NO2. Спочатку нітробензол піддавали прямому гидрированию з використанням каталізаторів і високих температур. Реакція йде наступним чином: C6H5NO2 + 3H2 = C6H5NH2 + 2H2O. Її перевага - простота і невисока вартість реагентів. Недолік - низький вихід цільового продукту.
2
У 1842 році російський хімік Микола Зінін експериментальним шляхом знайшов набагато більш ефективний спосіб перетворення нитробензола в анілін. Він полягає у впливі на нітробензол сульфідом амонію. Реакція протікає таким чином: С6H5NO2 + 3 (NH4) 2S = C6H5NH2 + 6NH3 + 3S + 2H2O.
3
Крім аніліну, утворюється елементарна сірка і виділяється аміак, який тут же частково зв'язується водою. Опис цієї реакції справило велике враження на вчений світ. Один з видатних хіміків з цього приводу заявив: «Якби Зінін не зробив нічого більше, крім перетворення нітробензолу в анілін, то й тоді його ім'я залишилося б вписано золотими літерами в історію хімії!». Вищеописана реакція досі вважається окремим випадком т.зв. «Реакції Зинина».
4
Можна отримати анілін з нітробензолу і шляхом відновлення порошком заліза в присутності водяної пари. Реакція протікає таким чином: 4С6H5NO2 + 9Fe + 4H2O = 4C6H5NH2 + 3Fe3O4.
Корисна порада
В даний час анілін широко використовується як компонент у виробництві поліуретанів. На його основі і раніше виготовляються анілінові барвники. Анілін використовується також у фармацевтичній промисловості при виробництві деяких видів синтетичних каучуків і т.д. Завдяки наявності у складі молекули аміногрупи NH2 та її впливу на бензольні кільце, анілін досить легко вступає в реакції.