Як отримати бензойну кислоту. Як визначати ступінь окислення.

Бензойна кислота, що є одноосновной карбонової ароматичної кислотою, має хімічну формулу C6H5COOH. Її зовнішній вигляд - погано розчинні у воді безбарвні кристали. Добре розчинна у деяких органічних речовинах, легко піддається сублімації. Якими шляхами можна отримати бензойну кислоту ?
Інструкція
1
Головне сировину для синтезу цієї речовини - толуол (він же - метилбензол), що має хімічну формулу C6H5CH3. В ході різних реакцій, його метильная група (СН3) шляхом окислення перетворюється на карбоксильную (СООН). Загальна схема реакцій така: 2С6Н5СН3 + 3О2 = 2С6Н5СООН + 2Н2О
2
В лабораторних умовах, окислення толуолу виробляють або перманганатом калію (KMnO4), або сполуками хрому вкрай окислення (наприклад, хромовим ангідридом CrO3, калієм двохромовокислим K2Cr2O7), тобто речовинами, які легко розкладаються з утворенням кисню. У промисловості окислення виробляється чистим киснем за участю марганцевих або кобальтових каталізаторів.
3
Бензойну кислоту в лабораторіях можна отримати і іншими способами. Наприклад, з бромбензол (С6H5Br), з використанням «реактиву Гриньяра» - складного комплексного сполуки, що складається з алкіл- (або арил-) галогенида і іона магнію. Кінцева стадія цієї реакції (при додаванні соляної кислоти) йде таким чином: C6H5CO2MgBr + HCl = C6H5COOH + MgBrCl
4
Також бензойну кислоту отримують методом гидроксилирования бензойного спирту. Реакція йде за таким механізмом (зображується в сильно спрощеному вигляді): 2С6Н5СОН (бензальдегід) + ОН- = С6Н5СОН (бензиловий спирт) + С6Н5СООН (бензойна кислота) .Вона носить найменування «Реакція Канниццаро», в честь хіміка, вперше проведшего і описав її . По-іншому вона називається: «Реакція диспропорціонування альдегідів».
Корисна порада
Бензойна кислота, а також її солі, знаходять широке застосування в харчовій промисловості (консерванти, по міжнародній номенклатурі Е210, Е211, Е212, Е213). Також її використовують в медицині як обеззараживающего засоби та компонента деяких мазей. Деякі леткі сполуки бензойної кислоти застосовуються в парфумерії.