Як прочитати штрих-код.

штрих код представляє собою графічну позначку, в якій особливим чином зашифрована інформація про товар. При зчитуванні коду електронним пристроєм - сканером - дані виводяться на екран у вигляді короткого тексту. Така технологія широко застосовується в торгових центрах, коли продавці оформляють покупки на касових апаратах. Однак отримати певну інформацію зі штрих-коду можна навіть неозброєним оком.
Інструкція
1
Розгляньте уважно упаковку товару. Кодова мітка може бути надрукована безпосередньо на етикетці друкарським способом або на окремому ярлику з самоклеящейся стрічки. Обидва способи є абсолютно законними. І в жодному разі смужки і цифри штрих-коду повинні добре читатися, не бути розмитими і нечіткими.
2
Штрих-код доповнює, але не замінює звичайну споживчу інформацію. Важливі відомості про товар обов'язково повинні бути присутніми на упаковці у вигляді тексту та/або графічних зображень.
3
Не дивуйтеся, виявивши відразу кілька міток на одному товарі. Міжнародна система кодування EAN передбачає два типи штрих-кодів: звичайний і внутрішній. Звичайний код присвоюється товарам масового виробництва. Внутрішній використовується на території одного підприємства, наприклад, в супермаркетах для ідентифікації на касі вагового товару або штучної продукції власного виробництва.
4
Порахуйте кількість символів в звичайному штрих-коді. Росія дотримується європейського стандарту EAN, який передбачає маркування з 13 арабських цифр. Цифрове поєднання унікально. У світі немає двох товарів з однаковим кодом. Присвоєнням штрих-кодів займаються регіональні відділення міжнародної організації EAN International.
5
Цифри в коді читаються зліва направо і позначають: - перші дві-три цифри - країну, з якої надійшов товар; - наступні чотири або п'ять цифр (в залежності від довжини коду країни) - підприємство-виробника; - ще п'ять цифр - споживчі властивості товару (найменування, особливості, маса, склад, колір); - остання цифра - контрольна, яка використовується для перевірки точності зчитування коду сканером.
6
За контрольної цифрі можна виявити фальшивий штрих-код, нанесений недобросовісним виробником або продавцем. Для цього потрібно прорахувати по певній формулі суму всіх інших цифр і порівняти її зі значенням контрольної.
7
Наприклад, в штрихове коді 8808993505166 контрольну цифру ви можете перевірити в такий спосіб: - складіть цифри, розміщені на парних позиціях: 8 + 8 + 9 + 5 + 5 + 6 = 41- помножте цю суму на 3: 41х3 = 123- складіть цифри на непарних позиціях, крім контрольної: 8 + 0 + 9 + 3 + 0 + 1 = 21- складіть числа, отримані в другому і третьому обчисленнях: 123 + 21 = 144- відкиньте сотні і десятки, залишивши тільки одиниці: 4- з 10 відніміть залишився число: 10-4 = 6В підсумку контрольна цифра виявилася правильною. Це свідчить про справжність товару.
8
Штрих-код не пов'язаний з якістю товару. За його мітці не можна визначити, проведений той чи інший продукт у відповідності з усіма технологічними вимогами. Однак, за поєднанням цифр коду можна знайти інформацію про виробника в міжнародній системі GEPIR, яка підтримує базу штрих-кодів в актуальному стані.
Корисна порада
Товари російського виробництва мають штрих-коди, що починаються з цифр 460-469.