Як виростити кристал міді.

Для більшості початківців хіміків вирощування кристалів , в т.ч. міді, - захоплююче і, мабуть, саме доступне заняття, а також максимально безпечне, що дуже важливо для проведення досвіду в домашніх умовах. Ретельне і послідовне виконання експерименту відточує навички в умінні правильно організувати план своєї роботи і акуратно поводитися з речовинами.
Вам знадобиться
 • - мідний купорос;
 • - кухонна сіль;
 • - розчин з повареної солі;
 • - посуд для проведення досвіду;
 • - фільтрована папір;
 • - лист тонкого заліза;
 • - наждачний шкурка.
Інструкція
1
Дуже дрібними кристалами міді покривається, наприклад, залізний цвях, поміщений в розчин мідного купоросу. Ці кристалики настільки малі, що червонувата плівка на поверхні предмета здається рівною, суцільний. Для того щоб виростити великі кристали, сповільните реакцію - молекули виділяється речовини, осідаючи на вже готові маленькі кристали, будуть їх збільшувати.
2
Візьміть посуд для проведення досвіду: банку або хімічний стакан. Виріжте гурток з фільтрованої паперу або промокашки, по діаметру рівний окружності судини.
3
Підготуйте залізний гурток, який по діаметру повинен бути трохи менше паперового гуртка, зачистите дрібним наждачним шкіркою.
4
На дно тари покладіть кристалики мідного купоросу, засипте їх дрібної кухонною сіллю і накрийте вирізаним кружком. Сіль потрібна, щоб уповільнити виділення міді.
5
На вирізаний паперовий кружок покладіть залізний гурток. Залийте все насиченим розчином кухонної солі так, щоб він покривав на кілька сантиметрів залізний круг.
6
Залиште всі на кілька днів, і ви побачите утворилися блискучі кристалики міді.
7
Утворені кристали будуть різної форми і розміру. Все залежить від розмірів кристалів мідного купоросу, їх кількості, висоти шару солі, діаметра посудини.
8
Для збереження отриманих кристалів промийте їх водою, залийте розведеною сірчаної кислотою і покладіть в закриту посуд без доступу повітря.
Корисна порада
Для того щоб визначити насиченість розчину кухонної солі, поставте воду на повільний вогонь і поступово додайте в неї поварену сіль. Як тільки сіль перестане розчинятися в воді - розчин готов.Чем більше шар солі і нижче температура, тим повільніше кристали будуть рости. Але й кристалики будуть більшими і більш оформлення. Також розмір майбутніх кристалів безпосередньо залежить від кристалів кухонної солі, т.к. кристали міді ростуть між кристалами солі.
В природі існує безліч кристалів різних форм і кольорів. Наприклад, дорогоцінне каміння (алмаз, смарагд, рубін і ін.), Іній на гілках дерев, сніжинки і т. Д. Деякі види молюсків здатні нарощувати перламутр на сторонніх тілах, що потрапили в раковину. В результаті чого утворюється перли. Кристали можна виростити і в домашніх умовах.
Вам знадобиться
 • - чистий посуд;
 • - сульфат міді (мідний купорос);
 • - вода;
 • - паличка і нитка;
 • - фільтр.
Інструкція
1
Для вирощування великої одиночного кристала з сульфату міді купите порошок мідного купоросу. Його зможете придбати в будь-якому магазині господарських товарів або ж в тих торгових точках, де продаються добрива для рослин.
2
Потім приготуйте насичений розчин сульфату міді (II). Для цього візьміть чистий посуд (стакан, колбу або будь-яку іншу), налийте в неї води. Потім засинайте туди сіль невеликими порціями. Ретельно перемішайте. Вам потрібно добитися припинення розчинення солі. Врахуйте, що при кімнатній температурі приготування насиченого розчину може зайняти один-два дні. Але ви можете прискорити цей процес шляхом нагрівання суміші на водяній або піщаній бані близько трьох годин.
3
Після того як ви отримали розчин необхідної концентрації, охолодіть його (якщо використовували метод нагрівання) і профільтруйте через фільтрувальну папір або вату. На фільтрі залишиться кристалічний осад. З нього виберіть один добре сформований кристалик.
4
Прикріпіть обраний кристал до нитці, прив'яжіть її до палички, ручці або олівця. Потім опустіть затравку в ємність з відфільтрованим розчином і залиште на кілька днів. Наберіться терпіння, адже розмір каменю залежить від часу знаходження в розчині.
5
Щойно кристал досяг бажаної вами величини, вийміть його і акуратно обсушіть серветкою. Для попередження руйнування вашого вирощеного чуда, покрийте його безбарвним лаком, який запобіжить випаровування води.
6
Слідкуйте за тим, щоб в розчині не утворювався осад. Якщо таке відбувається - відфільтруйте рідина в чистий стакан і перенесіть туди зростаючий кристал.
Зверніть увагу
Щоб в посудину, з зростаючим кристалом не потрапляла пил, закрийте його марлею.
Корисна порада
Майте на увазі, кристал виходить дуже крихким і може легко зламатися.