Як побороти страх темряви.

Страх темряви , або ніктофобія, поширений, як правило, у дітей дошкільного віку і у школярів початкових класів. Однак і серед дорослих зустрічаються ті, хто як і раніше боїться темряви . У таких людей часто бувають порушення сну, вони постійно перебувають у неспокійному стані. Щоб подолати боязнь темряви , насамперед, потрібно розібратися в причинах її появи. Для цього необов'язково йти до психотерапевта, це цілком можливо зробити і в домашніх умовах.
Інструкція
1
Для початку згадайте, коли ви вперше відчули страх темряви , які події цьому супроводжували. Швидше за все, боязнь зародилася ще в дитячі роки. Зосередьтеся і переживіть знову всю гаму емоцій, намагаючись скорегувати їх. Уявіть, що все закінчується щасливо, наприклад, до вас в кімнату входить мама і включає світло. Працюючи над своїми страхами, що поселилися у вашій голові в минулому, ви перестанете боятися їх в сьогоденні.
2
Людина, що опинився в темній кімнаті, може відчувати почуття самотності. Воно небезпечно тим, що може викликати своєю появою страх темряви . Щоб позбутися його, дорослій людині потрібно більшу кількість часу, ніж дитині. Візьміть на своє озброєння кілька прийомів: включіть телевізор або поставте на прослуховування аудіокнигу. З'явиться відчуття присутності в кімнаті людей. З часом почуття самотності пройде і боротися зі страхом темряви буде простіше.
3
Дорослі, які відчувають страх темряви , воліють спати з включеним світлом, так як їм буває важко справлятися зі своєю уявою, які здатне малювати в темряві найстрашніші образи і сцени. Щоб не отримувати нечувані рахунки за електрику, спробуйте вивчити кімнату з вимкненим світлом: пройдіть по всіх кутках, переконайтеся, що немає нічого, що могло б представляти для вас небезпеку. Можна послідувати іншим шляхом: поступово зменшуйте обсяг світла в кімнаті, залишайте включеним, наприклад, тільки настільну лампу або нічник.
Корисна порада
Позбутися від ніктофобія допоможуть і комплексні заходи: прогулянки на свіжому повітрі перед сном, дотримання режиму харчування і сну. В цілому це здатне нормалізувати нестабільний емоційний стан. Фахівці рекомендують так само вживати мінеральні речовини, вітаміни групи B, кальцій, магній і калій, цинк і залізо.
Маленькі діти здебільшого бояться темряви, і це легко пояснити з позиції пристосування до навколишнього середовища. Ще далекі предки боялися темряви через невідомість і загрози безпеці, що виходить від неї. Коли почуття страху проявляється і у дорослих, бажано вирішувати ці проблеми, щоб не запустити ситуацію.

Про боязні темноти

У науковій літературі боязнь темряви чи ночі називається ахлуофобіей, еклуофобіей, ніктофобія або скотофобія. Від назви не залежать симптоми прояву цього страха.Человека лякає не сама темрява, а те, що в ній може ховатися. І велику роль у цьому відіграє людську уяву, яке може підживлюватися кадрами фільмів жахів, розповідями страшилок і різних міських легенд. По можливості особливо вразливим людям краще мінімізувати вплив подібних страшних вещей.Любой людина може злякатися якогось незрозумілого шуму чи скрипу в темряві - це цілком нормально. Йому важливо дізнатися причину цих звуків і припинити паніку. Але якщо у людини навіть вдень з'являються панічні думки про майбутню ночі, виникають нічні кошмари або порушення сну, частішає серцебиття і утруднюється дихання при настанні темряви, проблему потрібно вирішувати, поки вона не довела його до психічного відхилення.

Допоможи собі сам

Щоб позбутися страху темряви, потрібна серйозна глибока робота над собою. Проте варто пам'ятати про свою безпеку з раціональної точки зору. Ходити по ночах по міських околиць, долаючи страх, все ж не варто. І тут повинні лякати вже не якісь ірраціональні речі, а злісні хулігани з битами, які зазвичай збираються в «зграї». Вже вони точно зможуть додати неприємних хвилин, хоч це ніякі не привиди або барабашкі.Во-перше, дуже важливий позитивний настрій. Набути його допоможуть спеціальні затвердження-афірмації, які можна вимовляти у вільний час: «У темряві я відчуваю себе комфортно», «Темнота дарує мені відчуття безпеки» і т.д. Потрібно не піддаватися паніці при настанні ночі, а вимовляти про себе ці чарівні слова.Во-друге, важливо підійти до моменту засипання в повній готовності: розслабленим, з «порожній» головою, звільнившись від усіх сторонніх думок. Якщо людину щось турбує, то процес засинання буде утруднений, а вночі без сну його не забуде відвідати і страх темряви. Потрібно заздалегідь планувати майбутній день, щоб не думати про це лежачи, заважаючи організму розслабитися і уснуть.В-третє, якщо спати в темряві зовсім неприйнятно для людини, можна придбати світильник чи каганець з приглушеним світлом. З яскравим світлом спати не рекомендують лікарі, але невелику підтримку в цьому плані можна собі дозволити. Також можна залишати світло в сусідній кімнаті або в коридорі, щоб якусь ділянку в квартирі або будинку був освещен.Дополнітельно можна «використовувати» своїх близьких і рідних. Добре, якщо поруч з людиною спить його друга половина, яка не боїться темряви, інакше обидва собі напридумують такого, чого не снилося навіть Стівену Кінгу. Як діти просять укласти їх поруч з батьками, так і дорослі іноді можуть для цих цілей попросити підтримки у люблячих людей. А вже домашнім тваринам в такій ситуації можна дозволити спати поруч на ліжку або на килимку біля неї. Мирне посопування вихованця поруч може швидко заспокоїти хозяіна.Прі лякаючих звуках або видіннях потрібно постаратися зрозуміти причину, що викликає їх. Коли є логічне пояснення того, що відбувається, можна не боятися. Так, скрипучі мостини, раптово закрилася двері або промайнуло десь пляма можуть пояснюватися життєдіяльністю сусідів, дією вітру або тінню від дерева за вікном. Придумувати монстрів, примар та іншу нечисть - це відхід від реальності. Підтверджень з боку науки про подібні речі немає, потрібно просто міркувати логічно. Інша справа, що міркувати логічно в ситуації найсильнішої фобії або панічних атак складно, і з цією проблемою вже варто звернутися до фахівців.

Робота фахівців

Фахівці (психологи, психотерапевти або гіпнологі) допоможуть розібратися в глибинних причинах страху, а відповідно, усунувши або пропрацювавши причину, позбавити від нього. Для цього є кілька методів. Найбільш складний, але ефективний для пацієнта метод носить назву експозиційної терапії. Він передбачає постійне занурення людини в лякаючу ситуацію, поки той сам не зрозуміє, що в ній немає нічого страшного.Протівоположний метод - систематична десенсибілізація - передбачає відразу використовувати джерело страху. Спочатку фахівець намагається розділити страх клієнта на кілька рівнів, а потім поступово поміщати його в ситуації, що відповідають різним рівням. Так, при боязні перебувати в темній кімнаті на самоті, людину можна спочатку залишити в кімнаті з кимось, потім залишити його одного, але включити світло, після цього - вимкнути світло, але залишити джерело світла в сусідній кімнаті. Продовжувати це потрібно до того, як клієнт не опиниться в спочатку лякаючою його ситуації. При цьому людина описує свої емоції, можливість самоконтролю, а фахівець варіює умови, щоб весь цей довгий шлях клієнт пройшов без емоційної напруги. Подібний варіант позбавлення від фобії передбачає кілька сеансов.Также фахівці в особливо важких випадках можуть використовувати трансовиє техніки, вводити людину в гіпноз і міняти його переконання стосовно лякаючим умовам, виявляти причини і приводи з дитячих спогадів, що викликають страх, і працювати з ними. Слід зазначити, що комфортно почувати себе без світла людина не буде ніколи. До цього спочатку не пристосоване людський зір, а тому якийсь дискомфорт в темряві - це норма навіть для дорослих людей. Важливо тільки не роздувати з мухи слона і не сприймати темряву як ворога.