Як скласти змінний графік.

Змінний графік , або графік змін необхідний для тих підприємств, на яких щоденний виробничий процес триває довше допустимої тривалості щоденного робочого дня, встановленого Трудовим Кодексом РФ. Введення змінної роботи може бути викликане і необхідністю більш ефективного використання верстатів і устаткування, збільшення обсягів виробленої продукції або наданих послуг. Робота таких підприємств здійснюється на підставі графік а змінності.
Інструкція
1
Змінна робота вважається особливим робочим режимом, тому її умови повинні бути обов'язково застережені в трудовому договорі. Якщо цей режим вводиться вперше відповідно з виробничою необхідністю, то нові умови праці встановлюються за згодою сторін. Угода не вимагається тільки в тому випадку, якщо введення змінного графік а пов'язано зі зміною організаційних або технологічних умов праці, підтвердженим окремим наказом. У цьому випадку працівники повідомляються про введення змінного графік а за два місяці і під розписку.
2
При складанні графік а змін встановіть обліковий період, який забезпечуватиме баланс робочого часу при тому виробничому циклі, який існує на вашому підприємстві: тиждень, місяць, квартал або рік. Продумайте, якою має бути оптимальна тривалість однієї зміни. Опишіть порядок передачі зміни та дії працівників, на випадок, якщо змінник затримається або не з'явиться на роботу.
3
Кількість змін, що встановлюються графік ом, може бути 2, 3 і 4. Відповідно, їх тривалість складає 12, 8 або 6 годин. Забороняється встановлювати тривалість змін по 24 години. Відповідно до цього, встановіть тривалість міжзмінного відпочинку, він повинен бути не менше подвійної тривалості зміни. Згідно ст.110 ТК РФ, врахуйте, що щотижневий безперервний відпочинок повинен бути тривалістю не менше 42 годин.
4
Врахуйте, що, крім випадків, обумовлених ст.96 ТК РФ, тривалість нічних змін повинна бути на 1 годину коротше. Крім того, вони можуть бути скорочені на 1 годину при роботі в передсвяткові дні. У тому випадку, якщо таке скорочення технологічно неможливо, замість нього передбачте додатковий час для відпочинку або оплату, аналогічну понаднормової праці.
5
Встановлений графік ом перерву для відпочинку і прийому їжі за тривалістю повинен бути від півгодини до двох годин. Нормативну кількість робочих годин на місяць розрахуйте відповідно до Виробничим календарем на поточний рік. У тому випадку, якщо фактичне їх кількість перевищить норму, врахуйте годинник переробки як надурочні в кінці робочого періоду.
6
Затвердіть графік змінної роботи на підприємстві з урахуванням думки представницького органу працівників.
Корисна порада
В ст.103, ч.3 ТК РФ встановлюється обов'язкове узгодження розробленого графіка змін з представницьким органом працівників. Зазвичай, це комітет профспілок. Якщо його на вашому підприємстві немає, то необхідно створити такий орган - Рада робітників.