Як розпізнати водень.

Водень - перший елемент таблиці Менделєєва, латинська назва якого hydrohenium дослівно означає «породжує воду». Існує в природі у вигляді трьох ізотопів. Перший найпоширеніший - «проти», другий - «дейтерій», третій - «тритій». Являє собою безбарвний газ з хімічною формулою H2. У суміші з повітрям водень вибухонебезпечний. Легко вступає в реакцію з активними металами, утворюючи гідриди. Вступає в реакції з оксидами металів, відновлюючи їх до чистих металів. Як же отримати і розпізнати водень?
Інструкція
1
У пробірку з тугоплавкого скла помістіть трохи дрібних залізних тирси, краще - порошку заліза, адже чим дрібніше фракція реагенту, тим швидше і легше піде реакція. Треба нанести на них кілька крапель води і краще піпеткою, дати вбратися і засипати зверху другу таку ж порцію тирси (порошку).
2
Щільно заткнути горловину пробірки гумовою пробкою з отвором у центрі, через яке проходить скляна вигнута трубка (відводить). Інший кінець цієї трубки повинен входити в приймальну ємність, краще в пробірку, перевернуту верх дном. Бажано, через «гідрозатвор», щоб водень заповнював пробірку, витісняючи воду.
3
Закріпіть пробірку з залізним порошком і сильно нагрійте. Там буде протікати така реакція: 2Fe + 3H2O = Fe2O3 + 3H2
4
Газ, що утворюється в ході цієї реакції, збирається в приймальні ємності, що легко можна бачити по бурління бульбашок в «гідрозатвори». Як перевірити, що це саме водень?
5
Треба взяти пробірку з газом, як і раніше тримаючи її верх дном, і піднести до відкритого кінця тліючу лучинку. Якби там знаходився чистий водень, прозвучав би характерний гучний звук, схожий на свист. Однак, оскільки крім водню, там напевно є трохи повітря, пролунає гучний «уривчастий» бавовна. Це і є найхарактерніша реакція на присутність водню!
6
Пам'ятайте, що пробірка з тирсою (порошком) заліза повинна бути абсолютно цілою. Неприпустима навіть найменша тріщина, а приймальня пробірка, де збирався водень, теж. І краще перед поднесением вогню обмотати її тканиною.
Зверніть увагу
При використанні описаного методу, так само як і інших методів виділення, збору та визначення водню, необхідно дотримуватися запобіжних заходів!
Корисна порада
Водень служить сировиною при деяких великотоннажних хімічних процесах, наприклад, при виробництві аміаку, миючих засобів (гідрування жирів), метилового спирту і т.д. Використовується в харчовій промисловості. Незамінний в якості компонента ракетного палива. Дуже перспективний в якості палива для автомобілів.
Як відомо, речовини можуть перебувати в різних агрегатних станах, таких як: тверде, рідке і газоподібне. Але якщо тверді і рідкі речовини можуть мати забарвлення, яке є основною ознакою для візуального визначення хімічних сполук, то гази в більшості випадків забарвленням не володіють. Тоді напрошується питання, як же розпізнавати гази ? Виявляється, не все так складно і за допомогою нехитрих прийомів, а також за деякими властивостями, можна цілком визначити газоподібні речовини.
Вам знадобиться
  • Стакан для збору газу, сірники, скіпка.
Інструкція
1
Кисень. Збирають його методом витіснення повітря або води. Так як він важчий за повітря, то ємність годі й перевертати, а просто в неї збирати газ. Щоб визначити, що отримано саме це газоподібна речовина, необхідно внести в посудину з киснем тліючу лучинку, яка спалахне яскравим полум'ям. Так як газ підтримує горіння, отже, в даній ємності знаходиться саме кисень.
2
Водень. Це газ без кольору і запаху, легший за повітря. Тому його збирають методом витіснення води або повітря, але ємність при цьому тримають дном вгору. Після збирання посудину відразу закривають. Для того, щоб розпізнати речовину відкривають ємність з воднем і відразу підносять до отвору запалений сірник. Чути бавовна «пах». Саме цей бавовна свідчить про наявність водню в посудині.
3
Вуглекислий газ. Ця речовина важчий за повітря, а тому його можна збирати прямо в стакан методом витіснення повітря. Для того щоб визначити, що зібраний вуглекислий газ, потрібно внести в ємність з ним тліючу лучину. Те, що вогонь відразу згасне і є ознакою наявності вуглекислого газу, так як він не підтримує процес горіння.
4
Аміак. Це газоподібна речовина і його можна відразу визначити по різкому задушливим запахом. Такий же «аромат» має нашатирний спирт, який використовується при втраті свідомості.
5
Оксид азоту (IV). Це газ, який визначається навіть візуально, так як інше його назва «лисячий хвіст», яке з'явилося через бурого забарвлення. Бурий газ дуже отруйний і категорично протипоказаний в незахищеною ситуації (тільки під тягою).
6
Метан. Сам по собі це газ без кольору і запаху, однак, в цілях безпеки в нього додають спеціальні «пахучі» речовини, які допомагають розпізнавати метан і запобігати аварійним ситуаціям.
7
Озон. Це газоподібна речовина, що кожен відчуває після грозових розрядів. Відчуття свіжості після дощу з грозою дає саме озон. Таким чином, на питання: «Як розпізнавати гази » мається одна відповідь - використовувати найпростіші навички і прийоми, отримані на уроках хімії.
Зверніть увагу
Зверніть увагу на виконання правил техніки безпеки, так як водень з домішками вибухонебезпечний, а бурий газ не можна отримувати без дотримання заходів безпеки (тяги)