Як виявити ртуть.

Ртуть - єдиний метал, що знаходиться при нормальних умовах не в твердому вигляді. Являє собою дуже щільну, важку рідину тьмяно-сріблястого кольору. Пари ртуті не тільки дуже отруйні, але і підступні. Оскільки вони не мають запаху, і людина, що піддається їх впливу, навіть не здогадується про небезпеку. Так як же їх виявити?
Інструкція
1
Основний метод отримання ртуті - з її сульфіду (кіноварі) шляхом спалювання. Реакція протікає таким чином: HgS + O2 = Hg + SO2 Будучи малоактивним металом, ртуть насилу вступає в реакції. Наприклад, піддатися окисленню киснем, вона може тільки при високій температурі (близько 300 градусів).
2
Є дуже хороший і чутливий метод, доступний практично кожному. Справа в тому, що пари ртуті вступають в реакцію з иодидом міді, утворюючи при цьому комплексне з'єднання Сu2 [HgI4], що володіє, в залежності від концентрації, рожево-червоним кольором різної інтенсивності. Можна швидко приготувати «індикаторні папірці», за допомогою яких перевіряють, чи присутні в повітрі пари ртуті.
3
Для цього треба нарізати невеликі прямокутні шматочки фільтрувального паперу і занурити їх у розчин якої-небудь солі міді, наприклад, хлористої міді СuCl2. Швидко вийняти, трохи підсушити і занурити в розчин йодистого калію. При цьому відбудеться така реакція, оскільки калій, як більш активний метал, витіснить мідь з її солі: 2CuCl2 + 4KI = 2CuI + 4KCl + I2
4
В результаті реакції, йодиста мідь заповнить пори фільтрувального паперу, а виділився йод «офарбить» її поверхню. Для того щоб видалити йод і знебарвити папір, треба помістити її в розчин сульфіту натрію, можна використовувати розчин гіпосульфіту, він же - тіосульфат. Після знебарвлення промити папір в чистій воді і висушити. Індикаторні смужки на ртуть готові. Зберігають їх у який-небудь закритому посуді.
5
Для виявлення парів ртуті, смужки треба залишити на повітрі протягом декількох годин. Якщо вони прийняли рожево-червонуватий відтінок - треба терміново шукати джерело забруднення ртуттю і проводити всі необхідні заходи до його нейтралізації і видалення.
Корисна порада
Ртуть знаходить застосування при виготовленні вимірювальних приладів, вакуумних пристроїв. Деякі сполуки ртуті використовуються в медицині, художній справі, для протруювання насіння. «Гримуча ртуть» - фульминат ртуті - надзвичайно вибухонебезпечну речовину, один з найефективніших і поширених детонаторів. Пари ртуті «працюють» в люмінесцентних лампах. До сих пір ртуть використовують в якості наповнювача деяких, особливо сильно навантажених, гідродинамічних підшипників.