Як очистити старовинну мідну монету. Каке чистити монети оцтом.

Старовинні мідні монети мають неповторною красою, але тільки до того моменту, поки вони не потемніють. Очистити монетку можна за допомогою різних засобів, які не заподіють шкоди металу. Якщо мідь потемніла (частіше вона набуває зелений відтінок) або покрилася плямами, не зневіряйтеся, просто почистіть її.
Вам знадобиться
  • - лимон;
  • - борошно, сіль і оцет;
  • - оцет і гаряча вода;
  • - зубний порошок або паста;
  • - рідина для чищення прикрас;
  • - ганчірочка;
  • - зубна щітка;
  • - стара газета.
Інструкція
1
Візьміть половинку лимона, в його м'якоть увіткніть монетку і нехай вона трохи "отмокнет". Приблизно через 15 хвилин вийміть її і почистіть щіточкою. Обполосніть в холодній воді і насухо витріть м'якою ганчіркою.
2
Змішайте трохи борошна, крупної солі і додайте крапельку оцту. Добре натріть монету вийшла сумішшю, трохи почекайте і обполосніть в чистій проточній воді. Обов'язково витирайте мідь насухо, інакше темні плями утворюються практично відразу.
3
Розведіть оцет в киплячій воді. Орієнтовна концентрація оцтової кислоти не повинна перевищувати 20-25%. Додайте 2-3 столові ложки кухонної або морської солі і опустіть монетку в розчин. Коли вода з оцтом охолоне, акуратно дістаньте монетку і почистіть старою зубною щіткою. Обполосніть в чистій воді і протріть ганчірочкою. Будьте обережні при роботі з концентрованим розчином оцту, можна отруїтися випарами.
4
Якщо у вас є зубний порошок, то використовуйте його, а якщо немає, то підійде і звичайна відбілююча зубна паста. Змочіть монетку і натріть її пастою або порошком, активними рухами почистіть її щіткою. Обполосніть і подивіться на результат, якщо він вас не влаштував, повторіть все спочатку.
5
Рідина для чищення прикрас теж здатна повернути первісний вигляд міді. Купуйте засіб в ювелірному магазині або в майстерні, опустіть монетку на кілька хвилин і ретельно протріть чистою ганчіркою. Якщо ви побоюєтеся за цілісність монети і боїтеся її чистити самостійно, зверніться в ювелірну майстерню. Вам проведуть професійну чистку і шліфування металу, також завдадуть і спеціальне безбарвне покриття, яке захистить мідь від почорніння.
Корисна порада
Щоб підтримувати блиск старовинних монет, натирайте їх старою газетою, зім'ятої в невеликий куля. Але цей спосіб підходить лише для профілактики потемніння металу, відчистити темні плями він не допоможе.
Нумізматика захоплюються мільйони людей. Збираючи колекцію, чи не кожен нумізмат стикається з необхідністю очищення забруднених монет. При цьому важливо не тільки очистити монету від бруду і окислів, але і не пошкодити її під час чищення.
Інструкція
1
Якщо монету необхідно очистити від бруду і пилу, то просто промийте її в теплій воді, використовуючи м'яку пензлик або зубну щітку. Такий спосіб очищення підходить для монет з будь-яких металів.
2
Набагато складніше почистити монету , покриту оксидами, в цьому випадку необхідно враховувати сплав, з якого вона виготовлена. Золоті монети не окислюються, тому їх досить промити в теплій воді, можна із застосуванням дитячого мила.
3
При чищенні срібних монет слід знати їх пробу. Якщо срібло не нижче шестьсот двадцять п'ятого проби (визначається по каталогу монет), промийте монету 10-процентним розчином нашатирного спирту. Монети зі срібла низької проби чистите звичайним лимонним соком. Під час чищення повністю занурюйте монету в розчин нашатирного спирту або лимонний сік і періодично перевертайте. Коли оксиди будуть видалені, ретельно промийте монету в теплій проточній воді і висушіть.
4
Срібні монети можна очистити і за допомогою звичайної харчової соди. Злегка зволожите водою невелику кількість харчової соди і протріть підлягає чищенні експонат колекції отриманої кашкою. Після видалення окислів монету слід промити і висушити.
5
Особливо обережно і акуратно треба чистити від оксидів мідні монети. Простіше і надійніше всього чистити їх за допомогою мильного розчину: монета занурюється в розчин, час від часу виймається і очищається м'якою щіткою. Це самий щадний метод, але при сильному окислюванні тривалість чищення може досягати декількох місяців.
6
Мідні, бронзові та латунні монети можна очищати в слабкому, 5-10 відсотків, розчині оцтової кислоти. Опустіть монету в розчин, потримайте в ньому кілька хвилин, час від часу перевертаючи і протираючи м'яким пензликом. Після видалення зеленого нальоту оксидів промийте її, потім витримайте близько години в розчині питної соди. Це допоможе видалити сліди оцту. Потім промийте монету в теплій воді. Слід знати, що мідні монети з часом покриваються темною, іноді майже чорною, плівкою патини. Видаляти її не слід, так як патина не тільки не робить монету неповноцінною, але навпаки, свідчить про її автентичності.
7
Найскладніше чистити іржаві монети із сплавів заліза і цинку. Необхідно видалити зруйновані шари, максимально зберігши неушкоджений метал. Спочатку за допомогою голки або скальпеля акуратно видаліть іржу. Потім опустіть монету в слабкий, 3-5%, розчин соляної кислоти і очистіть, постійно контролюючи процес. Очищену монету промийте в розчині харчової соди, потім під теплою проточною водою.