Як виміряти тиск у дитини.

Вимірювання артеріального тиску - це важлива і вкрай необхідна процедура не тільки для дорослих, але і для дітей. Її проводить лікар при порушеннях роботи серцево-судинної, сечовидільної, дихальної системи та інших свідченнях. Дітям також рекомендується вимірювати тиск і в профілактичних цілях.
Інструкція
1
Для визначення величини артеріального тиску у дітей використовуйте спеціальні дитячі манжетки. При цьому результат буде залежати від правильно підібраного манжетки, точніше, її ширини. Так, для новонародженого необхідна ширина внутрішньої камери манжети повинна становити 3 см, для грудного дитини - 5 см, для дітей після року - 8 см, для підлітків і великих малюків - 10 см. Використання манжеток для дорослих людей призводить до невірних даних.
2
В даний час для визначення тиску існують електронні тонометри. Вони діляться на автоматичні і напівавтоматичні прилади вимірювання. Перші з них здатні нагнітати повітря в манжету за допомогою вбудованої помпи, а другі - за допомогою груші (спеціального нагнітача) Достатньо часто в домашніх умовах застосовуються механічні тонометри. Правда робота з ними вимагає певного досвіду і підготовки. Людина, яка проводить вимірювання, повинен володіти хорошим слухом, щоб мати можливість точно вловлювати звуки серцевих тонів.
3
Тиск у дитини краще вимірювати з ранку, відразу після пробудження, або не пізніше 15 хвилин після відпочинку. Прослідкуйте, щоб рука дитини перебувала в розслабленому стані і лежала долонею догори на рівні серця. На оголене плече накладіть і закріпіть манжетку на 2 см вище ліктьового згину, таким чином, щоб між нею і шкірою міг проходити один палець. Знайдіть в області згину плечову артерію і, без натискання, прикладіть до неї фонендоскоп для визначення пульсу.
4
За допомогою балона накачуйте повітря в манжетку. При цьому фіксуйте момент зникнення звуків пульсових ударів. Після цього повільно починайте знижувати тиск , поступово відкриваючи вентиль балона.
5
Далі необхідно запам'ятати дві цифри на манометрі, що представляють собою величини систолічного тиску. Верхнє тиск проявляється гучними ударами пульсу. При подальшому падінні тиску тони в манжетке поступово слабшають і незабаром зникають зовсім. Момент припинення пульсації відповідає показанню нижнього тиску.
6
В ідеалі артеріальний тиск слід визначати на обох руках, трикратно з інтервалом в 3 хвилини. Кінцевим результатом служать мінімальні показники. Артеріальний тиск у дітей до 2 років рекомендується вимірювати в положенні лежачи.
Корисна порада
Пам'ятайте, що максимальний артеріальний тиск у дітей до року розраховується за формулою 76 + 2х, після року - (90 + 2х)/(60 + х). Мінімальний тиск становить 0,3-0,5 величини попереднього показника.
Визначення тиску у дітей має свої особливості. На величину артеріального тиску впливає прийняття їжі незадовго до вимірювання та фізичне навантаження. Крім цього, стандартні розміри манжетки тонометра можуть не підійти за розміром.
Вам знадобиться
  • Тонометр з правильно підібраною манжеткою.
Інструкція
1
В даний час фахівці віддають перевагу вимірюванню артеріального тиску за допомогою апаратури Риво - Роччи, за методом Короткова-Яновського. У процесі вимірювання тиску у дітей апарат встановіть таким чином, щоб манометр своїм нульовим діленням знаходився на рівні артерії, в цей же час, артерія повинна бути на одному рівні з серцем. Манжетку одягніть на плече трохи вище ліктя, таким чином, щоб між плечем і манжеткой містився палець. Для малюків необхідні манжетки відповідних розмірів, які коливаються залежно від віку в межах від 3,5 - 7см, до 8,5 - 15см. Дітям старше десяти років підійдуть дорослі манжетки.
2
Тиск дитині вимірюйте в ранкові години, відразу після сну або ж по закінченню 15 хвилин після того, як малюк відпочивав. Перед початком дослідження посадіть або покладіть дитину разогнутой верхньою кінцівкою, повернутою долонею вгору так щоб рука була на одному рівні з серцем. На відстані 3 см від ліктя накладіть манжетку, при цьому одяг не повинен обмежувати кінцівку. Після цього, в ліктьовий ямці намацайте пульс і прикладіть до цього місця фонендоскоп. Потім закрийте вентиль на груші і накачайте повітря до зникнення пульсу, після чого повільно спускайте повітря, прислухаючись допомогою фонендоскопа до серцевих тонів і спостерігаючи за шкалою. Перший звуковий тон означатиме систолічний тиск, а другий - діастолічний.
3
За півгодини перед процедурою вимірювання тиску дитині не рекомендується приймати їжу, а також випробовувати фізичне перенапруження. У приміщенні, де передбачається проведення процедури, необхідно дотримуватися тиші. Для визначення тиску в найкоротші терміни скористайтеся автоматичним тонометром. Суть процедури проста, дитини посадіть на стілець зі спинкою, руку зігніть у лікті під кутом 80 градусів і поставте її на рівну поверхню. Електронний прилад надіньте на зап'ясті, після чого натисніть на кнопку. Тонометр виконує всі необхідні операції, в ході яких дитина не повинна рухатися і розмовляти.