Як знайти мідь.

Мідь - широко поширений метал, який одним з перших був освоєний людиною. З давніх часів, зважаючи на свою відносну м'якості, мідь використовувалася головним чином у вигляді бронзи - сплаву з оловом. Зустрічається вона як у самородках, так і у вигляді сполук. Являє собою пластичний метал золотисто-рожевого кольору, на повітрі швидко покривається окисной плівкою, що надає міді жовто-червоний відтінок. Як визначити, чи міститься мідь в тому чи іншому виробі?
Інструкція
1
Для того щоб знайти мідь, можна провести досить просту якісну реакцію. Для цього настругати шматочок металу на стружку. Якщо ви хочете проаналізувати дріт, її необхідно нарізати невеликими шматочками.
2
Потім налийте в пробірку трохи концентрованої азотної кислоти. Обережно опустіть туди ж стружку або шматки дроту. Реакція починається практично відразу, і вимагає вона великої акуратності і обережності. Добре, якщо є можливість провести цю операцію в витяжній шафі або, в крайньому випадку, на свіжому повітрі, оскільки виділяються отруйні оксиди азоту, дуже шкідливі для здоров'я. Їх легко побачити, оскільки мають вони бурий колір - виходить так званий «лисячий хвіст».
3
Утворився розчин необхідно випарувати на пальнику. Це також дуже бажано робити в витяжній шафі. У цей момент видаляються не тільки безпечний водяний пар, а й пари кислоти, і що залишилися окисли азоту. Повністю випарювати розчин не потрібно.
4
В цей же розчин налийте декілька крапель аміаку. Робити це необхідно за допомогою піпетки. Якщо в азотній кислоті ви розчиняли мідний дріт або тирсу, розчин забарвиться в яскраво-синій колір.
Зверніть увагу
Необхідно пам'ятати, що азотна кислота, а особливо концентрована - дуже їдка речовина, працювати з нею треба гранично акуратно! Найкраще - в гумових рукавичках і захисних окулярах.
Корисна порада
Мідь володіє високою тепло- і електропровідністю, низьким питомим опором, поступаючись в цьому відношенні тільки лише сріблу. Завдяки чому цей метал знаходить широке застосування в електротехніці для виготовлення силових кабелів, проводів, друкованих плат. Сплави на основі міді застосовуються також у машинобудуванні, суднобудуванні, військовій справі, ювелірній промисловості.
Сучасна промисловість знає безліч складних сплавів металу, але, мабуть, найстаріший і поширений - бронза: сплав міді з оловом, берилієм, хромом, алюмінієм. Цей сплав використовується не тільки у виробництві, але й художньому промислі. Майстри роблять з податливою бронзи статуетки, прикраси, карбування.
Інструкція
1
Визначити бронзу, значить дізнатися про склад того сплаву, який у вас в руках. Для тих, хто працює з бронзою, досить поверхневого огляду. Очистіть предмет від пилу і корозійних окисів. Потім перейдіть до огляду звичайною або бінокулярної лупою, але підберіть належне освітлення. Зробіть пробну макроскопічну механічну розчищення скальпелем або гострим ножем. Вже за кольором цього зрізу можна визначити який, перед вами сплав. Залежно від складу бронза має різний колір. Якщо у бронзі міститься 90% міді, то вона червоного кольору, якщо міді 85% то сплав набуває жовтий колір, якщо 50% - білий, 35% - сталевий сірий колір. Сплави міді з берилієм яскраво червоні, а з алюмінієм - мають пастельний відтінок, а іноді й жилаві вкраплення.
2
Для більш точного аналізу проведіть хімічне дослідження за допомогою реактивів. Помістіть 0,05 г сплаву у вигляді тирси або стружки в мензурку, додайте 10 мл азотної кислоти, яку попередньо розбавте водою у співвідношенні 1: 1, накрийте мензурку склом. Після того як розчиниться більшу кількість сплаву, нагрійте рідина на водяній бані майже до кипіння і витримайте її гарячою 30 хвилин. Якщо після цього досвіду на дні мензурки з'явиться білий осад, значить виріб зроблено з бронзи.
3
У промислових умовах використовуйте спектрометр. Цей прилад на основі наявних параметрів фізичних властивостей металу, а також його частинок (наприклад, зіскрібка), проводить дослідження на його складові.
4
У лабораторних умовах можна провести аналіз фотометричним методом, заснованому на взаємодії діетилдитіокарбамату свинцю в хлороформі з іонами міді в кислому середовищі, в результаті чого утворюється діетилдитіокарбамат міді. Непосвячені можуть зрозуміти суть реакції по зміні кольору рідини в пробірці з досліджуваним матеріалом - при наявності бронзового сплаву вміст забарвлюється в жовто-коричневий колір.