Як писати літературний огляд. Літературний огляд в дипломі.

Літературний огляд є обов'язковою складовою будь-якої наукової роботи. У ньому аналізуються існуючі зараз точки зору на питання, яке піднімається в дипломі (дисертації, курсової). Завдання автора - вивчити погляди різних вчених і знайти місце своєї роботи серед них, виявити її унікальність. Оформлений літературний огляд може бути по-різному. Наприклад, для нього можуть бути відведені кілька абзаців у вступі. В інших випадках він оформляється як окрема глава. Все залежить від вимог конкретного навчального закладу і викладача.
Вам знадобиться
  • - літературний джерела по темі вашої наукової роботи;
  • - інтернет;
  • - комп'ютер;
Інструкція
1
Вивчіть максимальну кількість літератури по темі, про яку збираєтеся писати наукову роботу. Для цього відвідуйте бібліотеку. Найкраще користуватися оригінальними виданнями. Постарайтеся утриматися від використання тільки електронних книг. Вони можуть скануватися без обов'язкових ілюстрацій, схем і графіків.
2
Після вивчення кожного джерела складайте невеликої конспект, в якому будете викладати основний зміст прочитаної книги. Можете завести спеціальний зошит, в яку будете по ходу вивчення літератури, виписувати цитати і необхідні для вашої роботи тези.
3
Починайте роботу над літературним оглядом заздалегідь. Вона може йти в кілька етапів. Спочатку складіть порядок, в якому мають представлятися літературні джерела у вашій науковій роботі. Це залежить від логіки, в якій розвиваються ваші власні міркування з обраної теми.
4
Візьміть за основу хронологічний принцип і будуйте ознайомлення з історією питання в хронологічному порядку. Описуйте, які погляди на проблему, досліджувану вами, існували, як вони еволюціонували. Назвіть основних представників наукової думки, які працювали над цим питанням, чого вони добилися в своїх дослідженнях, міркуваннях.
5
Аналізуйте роботи попередників критично. Вкажіть слабкі місця в їхніх працях, напишіть, які з питань залишилися не розглянутими. Обов'язково вкажіть причини, з яких автори не розглянули ту чи іншу сторону питання. Можливо, причина була у відсутності необхідної техніки (до моменту досліджень її могло ще просто не існувати). Таким чином ви зможете визначити місце своїх вишукувань всередині цього питання.
6
Коротко опишіть наукові завдання, які ставили перед собою дослідники. Наскільки їм вдалося чи не вдалося досягти бажаних результатів. Не поспішайте викладати своє бачення на питання в літературному огляді. Сформулюйте причини, за якими ви вирішили продовжити дослідження даної теми. Формулювати свої завдання і описувати способи їх досягнення будете в наступних частинах свого наукового доробку.
7
Пишіть літературний огляд протягом всієї роботи над дипломом (дисертацією). Так вам буде легше коригувати його, доповнювати і вносити зміни на фінальному етапі.
Зверніть увагу
Дотримуйтесь коректний тон, не дозволяйте собі висловлюватися нешанобливо про когось з попередників. Все-таки вони є вашими попередниками, а, значить, і вчителями.
Корисна порада
Не робіть літературний огляд занадто об'ємним. Орієнтуйтеся на загальний обсяг майбутньої наукової роботи. Літературний огляд не повинен перевищувати 50-100 сторінок (для дисертації). Радьтеся з викладачем.