Як визначити пари ртуті.

Ртуть - це єдиний метал, який при нормальних умовах являє собою рідину. Вона використовується у вимірювальних пристроях, в вакуумних насосах. Сполуки ртуті застосовують як речовин-детонаторів, а також в медичній справі та сільському господарстві. Відомі всім люмінесцентні лампи теж світяться завдяки парам ртуті . Це речовина досі використовують в гідродинамічних підшипниках, що піддаються особливо важкій навантаженні. Як же їх виявити в повітрі?
Інструкція
1
Є простий і наочний спосіб, заснований на якісній реакції ртуті з иодидом міді. Утворюється при цьому речовина з формулою Cu2 (HgI4) має рожево-червоний колір. Чим вище концентрація ртуті , тим, відповідно, більш інтенсивна у нього забарвлення.
2
Щоб виготовити індикатор, знадобиться пориста фільтрувальна папір, будь-яка розчинна сіль міді, наприклад, хлорид, сульфат, розчин солі йодиду калію, або йодиду натрію, а також розчин сульфіту або гипосульфита натрію.
3
Папір нарізається смужками (розмір непринциповий, але для зручності краще невеликими), вмочається в розчин солі міді, після чого її витягують, трохи підсушують, і занурюють в розчин солі йоду. Новоутворена йодиста мідь перебуватиме головним чином в порах фільтрувального паперу, а йод - на поверхні, через нього папір «побуреет». Після чого смужки поміщають в розчин сульфіту (гипосульфита) натрію. Йод видаляється (це видно по знебарвлення паперу). Смужки слід промити в чистій воді, підсушити. Вони готові. Бажано зберігати їх в темному місці, в закритій ємності.
4
Якщо виникла підозра, що в повітрі присутні пари ртуті , треба покласти по одній смужці в кожному проверяемом приміщенні. Через кілька годин, перевіряємо, чи не змінився їх колір. Якщо він став рожево-червоним - це сигнал тривоги. Значить, в повітрі є ртуть! Треба вживати заходів по виявленню та видаленню джерела цієї отрути.
Корисна порада
Пари ртуті надзвичайно отруйні, викликають важкі захворювання цілого ряду органів людського організму. Багато жителів і гостей Санкт-Петербурга, милуючись Исаакиевским собором, навіть не підозрюють, що кілька десятків людей, зайнятих золоченням його купола, померли або стали інвалідами, тому, що при цій роботі використовувався амальгамний метод (із застосуванням ртуті). Навіть один-єдиний ртутний градусник, розбитий в квартирі, може заподіяти лихо. Тим більше що пари ртуті не мають запаху і до пори нічим про себе не нагадують.
Ртуть - унікальний елемент, адже вона є металом, що знаходяться при нормальних умовах в рідкому вигляді! Більше таких металів немає у всій таблиці Менделєєва. Пари ртуті надзвичайно отруйні і призводять до тяжких отруєнь, тому, дуже важливо вчасно виявити їх наявність в повітрі! Адже особливе підступність цього елемента в тому, що до пори до часу його негативний вплив ніяк не виявляється.
Вам знадобиться
  • - фільтрована папір;
  • - сіль міді;
  • - розчин йодистого калію.
Інструкція
1
Візьміть фільтрувальну папір (краще з великими порами), будь-яку розчинну сіль міді, наприклад, мідний купорос, розчин йодистого калію і розчин гіпосульфіту натрію (він же - тіосульфат натрію, раніше широко використовувався як компонент «закріплювача» в фотографічній справі ).
2
Наріжте папір прямокутними смужками невеликого розміру, наприклад, 2х5 см. Умочіть ці смужки в розчин мідного купоросу. Потім, трохи підсушивши, умочіть їх в розчин йодистого калію. Папір швидко стане коричневою.
3
Після цього смужки прополощіть в розчині гіпосульфіту натрію. Папір знебарвиться. Після промивання в чистій воді і підсушування смужки готові до вживання. Їх слід зберігати в темній, щільно закритій ємності.
4
В чому сенс проведених процедур? Спочатку смужки просочувалися сіллю міді, осідав на всій поверхні паперу (у тому числі, і в її порах). Потім, при взаємодії мідного купоросу з йодистим калієм, утворювалася нова сіль - йодиста мідь, і виділявся чистий йод. Сіль «концентрувалася» в порах, а йод - на «гладких» ділянках паперу, через що вона і приймала коричневий колір. Після промивання розчином тіосульфату натрію, йод віддалявся, а йодиста мідь залишалася в порах смужок. І з цього моменту папір ставала «індикаторної», придатної для виявлення ртуті.
5
Коли необхідно перевірити, чи не містяться в повітрі пари ртуті, приготовлені індикаторні смужки вийміть з ємності і розкладіть в приміщенні. Через кілька годин подивіться, не прийняла чи папір рожево-червоний відтінок. Якщо прийняла, значить, йодиста мідь вступила в реакцію з ртуттю, утворивши комплексне з'єднання Сu2 (HgI4), тобто повітря забруднене парами ртуті! Терміново вживайте заходів з видалення джерела забруднення та знезараженню приміщення.