Як відрізнити мідь від золота. Як відрізнити золото від міді.

Метали мідь і золото зовні дуже схожі один на одного. Відрізнити їх один від одного досить легко, якщо використовувати різні фізичні або хімічні властивості цих елементів. У першому випадку потрібно визначити щільність металу, в другому - орієнтуватися по реакції досліджуваної речовини з деякими хімічними реактивами. Щільність чистого золота складає 19,30 г/см3, а міді - 8,93 г/см3. Золото є досить інертним металом, воно погано, на відміну від міді, реагує з мінеральними кислотами.
Вам знадобиться
  • лабораторна вимірювальна ємність, аптечні ваги важелів, набір гир, ляпісний олівець, пробірний камінь, ювелірний реактив. Ювелірний реактив складається з розчину біхромату калію, концентрованої сірчаної кислоти двохлористої міді в дистильованої воді в співвідношенні 10: 6: 5: 79 (в грамах).
Інструкція
1
Наберіть в вимірювальну ємність води. Заміряйте рівень за шкалою на стінці ємності. Покладіть в цю ємність досліджуваний метал. Ще раз заміряйте рівень води в ємності. Обчисліть обсяг металу, віднявши результат першого виміру від результату другого заміру рівня води в ємності.
2
Зважте досліджуваний метал, поклавши його на одну чашку аптечних ваг. Доможіться повного урівноваження ваг. Для цього послідовно в різних комбінаціях кладіть гирі на іншу чашку цих ваг. Підрахуйте сумарну величину ваги гир, що лежать на врівноважених вагах. Це буде вага перевіряється металу.
3
Для обчислення величини щільності і визначення речовини металу розділіть його вага на обсяг, потім порівняйте отриману щільність з еталонними значеннями щільності металів. Даний спосіб може бути використаний для визначення речовини металів з низьким рівнем домішок.
4
Для визначення кількості основної речовини в сплаві металів (до 40%) використовуйте ляпісний олівець. Натріть поверхню металу ляпісним олівцем. Якщо кількість золота в сплаві менше 40%, його поверхня потемніє.
5
Для більш якісного аналізу сплаву скористайтеся ювелірним реактивом. Нанесіть на пробірний камінь зразки досліджуваного металу. Капніть на зразки кілька крапель реактиву. Через 20 секунд визначте приблизний склад за кольором зразків металу на пробірному камені. Якщо колір змінився на темно-коричневий, значить це золотий сплав 375 проби, буро-коричневий - 500 проба, світло-коричневий - 585 проба, а світло-жовтий означає сплав 750 проби.