Як перевірити стабілітрони. перевірка стабилитрона мультиметром.

Для багатьох споживачів струму потрібні стабілізовані джерела живлення. Основною деталлю схем, що дають на виході стабільну напругу, є напівпровідниковий стабілітрон. Цей елемент забезпечує однакову величину вихідної напруги, незалежну від величини споживаної навантаженням струму. Перевірити справність і нормальну роботу цієї деталі можна кількома способами.
Вам знадобиться
  • Лабораторний автотрансформатор (ЛАТР), резистор 10 кОм, випрямляч на напругу 120 Вольт, мультиметр.
Інструкція
1
Увімкніть мультиметр в режим перевірки діодів. Для цього поверніть ручку приладу до того становища, яке показано на малюнку. Торкніться висновків стабілітрона щупами мультиметра. Потім поміняйте місцями щупи і знову торкніться ними висновків стабілітрона. В одному з положень мультиметр повинен показати опір стабілітрона 300 - 600 Ом, в іншому положенні на дисплеї повинна бути цифра 1 в крайньому лівому регістрі (що означає, що вимірюваний опір приладу нескінченно велике для даного діапазону вимірювань мультиметра). У цьому випадку стабілітрон справний.
2
Стабилитрон несправний, якщо мультиметр в обох випадках вимірювань показує нескінченне опір (внутрішній обрив), дуже низький опір (пробою) або опір порядку 30 - 500 Ом (полупробой).
3
Для перевірки працездатності стабилитрона зберіть таку схему: мережеву вилку випрямляча на 120 Вольт підключіть до лабораторного автотрансформатора. Регулятор лабораторного автотрансформатора поставте в положення, відповідне мінімального напрузі на його виході. До вихідних контактам випрямляча послідовно з резистором на 10 кОм підключіть стабілітрон (катодом до позитивного висновку випрямляча), паралельно стабілітрону підключіть мультиметр, включений в режим вимірювання постійної напруги в діапазоні 200 Вольт.
4
Увімкніть лабораторний автотрансформатор. Повертаючи ручку регулювання вихідної напруги автотрансформатора, плавно збільшуйте напругу на стабілітроні. Одночасно слідкуйте за показаннями величини напруги на дисплеї мультиметра. Напруга має досягти певної величини і перестати збільшуватися. Ця величина і буде напругою стабілізації стабілітрона. Якщо вона менше 20 Вольт, перемкніть мультиметр в положення вимірювання постійної напруги в діапазоні 20 Вольт. Вважайте з дисплея мультиметра більш точні свідчення напруги стабілізації даного стабілітрона.