Як читати радіосхеми.

Для того щоб прочитати фразу на тій чи іншій мові, необхідно знати не тільки сама мова, але і його алфавіт. Електричні схеми також складаються з особливих «букв» - умовних позначень. Навіть добре знаючи, як називаються деталі, як вони влаштовані і працюють, неможливо прочитати схему, не будучи знайомим з умовними позначеннями цих деталей.
Інструкція
1
Ознайомтеся з декількома стандартами на умовні графічні позначення (УДО) електро- і радіоелементов.С позначеннями, виконаними по вітчизняному стандарту, можна ознайомитися за наступним посиланням: ftp://ftp.radio.ru/pub/ugo/Зарубежние ж позначення наведені на наступній сторінці: http://www.talkingelectronics.com/CctSymbols/Circuit_Symbols.htmlСледует враховувати, що деякі із зарубіжних УДО діляться, у свою чергу, на європейські та американські. Так, наприклад, резистор в Європі прийнято позначати прямокутником, а в США - зиґзаґоподібної лінією.
2
Зверніть увагу на те, як позначаються з'єднання висновків деталей між собою. Якщо дві лінії, що символізують дроти, просто перетинаються, або (на старих схемах) одна як би обходить іншу по дузі, з'єднання між проводами відсутня. Якщо ж у місці перетину двох ліній є невеликий зафарбований гурток, проводи в цьому місці з'єднані між собой.Но схемах, виконаних псевдографікою, навпаки, просте перетин двох ліній позначає наявність з'єднання проводів. Відсутність же з'єднання між пересічними проводами на таких схемах символізується невеликим розривом одного проводу в тому місці, де проходить другий. Слід мати на увазі, що для читання схем, виконаних псевдографікою, слід використовувати моноширинний шрифт і навчитися зіставляти псевдографічні позначення (які ніяк не стандартизовані) з відомими вам графічними різних стандартів.
3
Навчіться розуміти позначення складних деталей і вузлів, висновки яких пронумеровані. Джгут з проводів (іноді «віртуальний» - насправді ці дроти можуть бути і не свити в джгут) позначають потовщеною лінією. На що виходять з неї лініях звичайної товщини є цифри - номери проводів в джгуті. Також номери можуть матися у висновків мікросхем, ламп, роз'ємів, готових вузлів. Іноді один готовий вузол підключається через кілька роз'ємів, кожен з яких має окрему нумерацію контактів - не заплутатися в них! На самому елементі висновки можуть бути не пронумеровані. У роз'ємів спосіб нумерації висновків залежить від їх типів. Мікросхему для відліку висновків покладіть позначенням вгору, ключем вліво. Перший висновок буде в лівому нижньому кутку, далі вони відраховуються проти годинникової стрілки. Висновки лампи відраховуйте, навпаки, за годинниковою стрілкою, повернувши лампу висновками до себе. Якщо лампа октальной, перший висновок буде ліворуч від ключа, повернутого вниз (або праворуч від ключа, повернутого вгору). У пальчикової лампи ключем вважається кілька збільшений проміжок між виводамі.Учтіте, що іноді висновки елементів не пронумеровані і на схемі. У цьому випадку, ознайомтеся з цоколевкой деталі по даташіту до неї, після чого складіть таблицю відповідності номерів висновків їх призначенням.
4
Ознайомтеся з поняттям загального проводу. Для того, щоб не захаращувати схему зайвими лініями і полегшити її читання, висновки деталей, які насправді повинні бути з'єднані із загальним проводом, на схемі позначають не з'єднаними і підключеними до спеціального символу. При складанні схеми їх необхідно з'єднати вместе.Іногда схема має два незалежних (не поєднаних один з одним) загальних дроти, наприклад, аналоговий і цифровий. У «гарячої» частини імпульсного блоку живлення є свій загальний провід, з міркувань безпеки не з'єднаний ні з загальним корпусом «холодної» частини, ні з корпусом конструкції.
5
Зібравши схему, перед її включенням ретельно перевірте, чи всі ви з'єднали відповідно до схеми. Навіть одне неправильне з'єднання деколи здатне вивести з ладу половину деталей включеної конструкції.