Як аналізувати казку.

Чим простіше сюжет казки, тим складніше вона може бути для аналізу. Авторські, сучасні казки, подразумевают близькість до белетристики, іноді навіть потурають масовим смакам, оскільки створені за шаблонами популярних сюжетів. Водночас споконвічна, народна казка, може бути дуже складна для аналізу, незважаючи на простий, а іноді і примітивний сюжет. Адже її корені сягають у архетипи, в колективне несвідоме, а кожен образ може бути символом, який розкривається на декількох рівнях.
Інструкція
1
Вступна частина. Тут потрібно охарактеризувати описувану казку . Чи є вона народною або у неї є автор? У тому ж абзаці можна переказати фабулу. Наприклад, "Снігова королева" - це казка про те, як проста дівчинка Герда перемогла могутню Снігову королеву своєю любов'ю до хлопчика Каю. А от "Колобок" - це не тільки казка про чарівну круглої булці, яка катається по лісі і розмовляє з дикими тваринами, а метафора простака, який відірвався від сім'ї, від роду і на своєму шляху зустрічає різні типи небезпек: грубу силу, хитрість.
2
Виділити героїв і позначити конфлікт. Герої можуть бути позитивні і негативні, антагоністи і протагоністи, головні і другорядні. Конфлікт може бути зовнішнім і внутрішнім. Він може розвиватися в області почуттів або розуму. Обов'язково потрібно вказати, до яких наслідків призводить конфлікт і яким способом він дозволяється. Як змінюється герой? Чи є у героя "друге дно", психологічна складність. Наприклад, лапландка - персонаж-функція, вона тільки допомагає Герді, а Маленька Разбойница розкривається з позитивного боку, долає внутрішній конфлікт після зустрічі з подружкою Кая.
3
Зробити висновок, яке місце займає ця казка в ряду собі подібних. Чи є це твір типовим для свого жанру або його відрізняють деякі особливості? Чи можливо провести історичні, паралелі, позначити реалістичність подій казки? Чи є вона соціально достовірної? Чи актуальна казка сьогодні або вона надмірно жорстока? На останнє питання зазвичай відповідають, аналізуючи казки "Хаврошечка", "Морозко". Як правило, автори доходять висновку, що казка є своєрідним градусником моралі: те, що було суворою реальністю 500 років тому, сьогодні викликає жах і відторгнення.
Зверніть увагу
Важливо звернути увагу, яке видання казки потрібно проаналізувати. Багато творів піддавалися цензурі. Так, в роки радянської влади з "Снігової королеви" зникли явні згадки про ангелів, в яких волала Герда, а Жуковський в XIX столітті змінив заголовок "Казки про попа і працівника його Балду" на "Казка про купця Кузьмі Йолоп і працівника Балду". Іноді ці тонкощі дуже важливі для аналізу. http://pandoraopen.ru/2011-03-01/na-skazku-pushkina-nakladyvayut-cenzuru/
Корисна порада
Багато казки відсилають читача до глибших культурних пластів. Наприклад, троянди в "Снігової королеви" не тільки символ любові, але і Різдва, немовляти Христа.
Досить ефективним напрямком в психології є казкотерапія, использующаяся як для дорослих, так і для дітей. Вона вимагає високого рівня майстерності і знань, вміння працювати з текстом, осягати і інтерпретувати смисли. Зокрема, існують кілька правил, присвячених тому, як потрібно здійснювати аналіз казки.
Інструкція
1
Виділіть смислові пласти в казці ще до того, як приступити до роботи з групою. Зверніть увагу на ті, які обов'язково повинні бути розкриті в ході аналізу. Вони мають бути безпосередньо пов'язані з темами, які обговорюються в даний момент з дітьми, даючи ілюстрацію можливих методів вирішення актуальних життєвих проблем.
2
Підготуйте малюнок, з якого почнеться аналіз казки. Від обговорення цієї ілюстрації протягом заняття переходите до обговорення змісту.
3
Давайте можливість дітям брати участь в обговоренні. Будьте готові до того, що з'являться нові, не передбачені вами інтерпретації. Розглядайте їх право на існування, не відкидайте нічого нового і не відповідного вашим планом. Вскриванія нових, неврахованих вами смислів - практично неминуча проблема, з якою ви зіткнетеся.
4
розподіляють ролі: діти повинні аналізувати казку, висловлюючись від імені тих героїв, з позиції якої вони виступають. Це повинно бути занурення в події, а не відсторонене спостереження. Чи не випускайте з рук ініціативу: вам необхідно зводити всі висловлювання разом, орієнтуючись на кінцеву мету і бажані висновки.
5
Зверніть увагу на те, що казка повинна відповідати вашим прагненням. Дозволяється проблема повинна була наявна не в явній, але в метафоричній формі, там не повинно бути присутнім явного моралізаторства. Крім того, необхідно, щоб дії героїв могли бути змінені, припускали різні варіанти. Казка повинна дозволяти працювати з нею і довільно варіювати зміст.
6
Приділяйте увагу питанням: переходите від конкретніших, безпосередньо прив'язаних до розгорталися події, до більш загальних, наближеним до актуальної проблеми. Розділяйте дітей на групи, пропонуючи їм програвати казку відповідно до нових, придуманими ними варіантами розвитку сюжету.