Як отримати фосфат кальцію.

Фосфат кальцію (інші назви - ортофосфат кальцію, трикальцийфосфат) - неорганічна сіль, що має формулу Са3 (РО4) 2. Її зовнішній вигляд - безбарвні кристали, часто мають різні колірні відтінки, від світло-сірого до кремово-рожевого, практично нерозчинні у воді. Ця речовина відіграє найважливішу роль в житті людей, а також всіх хребетних істот, оскільки саме з нього головним чином складаються їхні кістки і зуби. Фосфат кальцію широко застосовується в різних областях промисловості і сільського господарства.
Вам знадобиться
  • - будь-яка реакційна ємність - розчин фосфату натрію;
  • - розчин хлориду кальцію;
  • - розчин фосфату натрію;
  • - скляна воронка з паперовим фільтром;
  • - ємність для зливу розчинних продуктів реакції.
Інструкція
1
Для початку вам необхідно приготувати навішення наступних солей: фосфат натрію, хлорид кальцію. Їх кількості можна розрахувати за наступною формулою реакції: 2Na3PO4 + 3CaCl2 = Ca3 (PO4) 2 + 6NaCl. При цьому враховуйте молярні маси кожного елемента і коефіцієнти. Запам'ятайте, що молярна маса двох молекул фосфату натрію (328) дуже близька до молярної маси трьох молекул хлориду кальцію (333), саме тому для спрощення розрахунків можна визнати їх однаковими і взяти, відповідно, однакові кількості вихідних речовин . Наприклад, по одному граму.
2
Після цього висипте вищеперелічені солі в пробірки або ж в невеликі лабораторні стакани. Потроху додавайте води і перемішуйте, робіть це до повного розчинення компонентів. Можна одну з солей (байдуже яку саме) розчинити безпосередньо в реакційній ємності, наприклад, в невеликий плоскодонної колбі з широким горлом. Якщо ж ні ємності під рукою, можна використовувати і звичайний лабораторний стакан.
3
Потім змішайте розчини солей в реакційній ємності. Негайно ж повинна утворитися біла «зваж», яка з великою швидкістю буде випадати в осад.
4
Потім відокремте осад фосфату кальцію від розчину хлориду натрію за допомогою фільтрування. Для цього вам необхідна скляна воронка з паперовим фільтром, потихеньку вливайте в неї утворився розчин.
5
Далі можна просто висушити отриманий продукт на повітрі або в будь-якому провітрюваному приміщенні протягом декількох годин. Пам'ятайте, що він досить швидко зневоднюється, при цьому беручи кристалічний вигляд.
Зверніть увагу
При отриманні того чи іншого речовини з розчинних компонентів, завжди використовуйте ємність для зливу, це допоможе вам акуратно провести реакцію.
Корисна порада
Реакція йде до кінця, так як один з продуктів видаляється з реакційної зони, тобто випадає в осад.