Як вивернути зламаний болт.

Рідкісний любитель техніки хоча б раз не стикався з прикрою ситуацією, коли замість цілого болта в його руках опинялася головка з коротким обрубком. Інша частина болта застрявали в отворі, і її витяг оберталося додатковими клопотами і втраченим часом. Як вивернути зламаний болт з отвору? Існує кілька способів зробити це.
Вам знадобиться
  • Молоток, керн, електродриль, набір свердел і мітчиків, викрутка, заточний верстат.
Інструкція
1
Найбільш прості способи вилучення зламаного болта застосовуються в тому випадку, якщо місце зламу знаходиться близько до поверхні деталі.Установіте гострий керн під нахилом в край болта і спробуйте легкими ударами молотка надати болту обертальний рух - проти годинникової стрілки, якщо болт має праву різьбу. Іноді цього виявляється достатньо, щоб зламана частина почала виворачіваться.Можно спробувати прорізати болгаркою в болті паз під викрутку. Коло в цьому випадку повинен бути тонким (0,8-1 мм) і мати дуже малий діаметр.Еслі вам вдалося одним з цих простих способів видалити зламаний болт, можна вважати, що вам пощастило.
2
Найчастіше для вилучення болта доводиться свердлити в ньому отвір. Зробіть керном позначку в самому центрі болта (для запобігання зісковзування свердла) і просвердлите в ньому отвір, діаметр якого менше діаметра болта не менше ніж на 2-3 мм. Глибина отвору повинна бути 10-15 мм.Еслі у вас є мітчик з лівою різьбою, що підходить під просвердлений отвір, справа гранично спрощується. Вворачивают мітчик в отвір. Після того як опір обертанню мітчика перевищить силу тертя в різьбі болта , останній почне вивертатися. Використання мітчика з лівою різьбою - найвірніший спосіб вилучення уламка болта .Якщо мітчика з лівою різьбою немає, заточите грані викрутки на конус таким чином, щоб її кінчик входив в отвір, При цьому грані повинні бути гострими. Легкими ударами молотка поглибте викрутку в отвір і спробуйте вивернути болт з її помощью.Іногда зламаний болт можна видалити, використовуючи мітчик з правого різьбленням. Якщо болт почне завертатися глибше під дією мітчика, почніть вивертати його. Болт може почати вивертатися разом з мітчиком. Їли цього не сталося, виверніть мітчик і загорніть замість нього болт відповідного діаметру з навернути на ньому контргайкой. Коли болт заверне на кілька оборотів, затягніть контргайку і вивертайте допоміжний болт разом зі зламаним болтом.
3
Якщо зламаний болт має діаметр більше 10-12 мм, а лінія зламу знаходиться близько до поверхні деталі, можна спробувати приварити до болта будь-який відповідний шматочок металу і вивернути болт з його допомогою. Цей спосіб вимагає від зварника високої кваліфікації. Недосвідчений робітник може ненавмисно приварити болт до деталі, що зробить завдання вилучення болта ще більш складною.
4
У тому випадку, якщо всі вищеперелічені способи виявилися безуспішними, просто висвердлите болт свердлом, діаметр якого дорівнює або близький діаметру зламаного болта . Потім засвердлите отвір під нову різьбу найближчого більшого розміру - наприклад, якщо різьблення болта була М8, то нова різьба повинна бути М10 або М12.
Зверніть увагу
Якщо ви використовуєте для вилучення болта зварювання, перед тим, як почати вивертати болт, дайте йому охолонути. Гарячий болт через температурного розширення буде сидіти в різьбі дуже щільно.
Корисна порада
Іноді твердість зламався болта буває настільки високою, що звичайне свердло його «не бере». У цьому випадку використовуйте свердло з победітовим або алмазним наконечником.