Як отримати сульфат натрію.

Сульфат натрію (інша назва - натрій сірчанокислий) має хімічну формулу Na2SO4. Являє собою безбарвна кристалічна речовина. Широко поширений в природі, головним чином, у вигляді «глауберової солі» - кристаллогидрата, в якому одна молекула натрію сірчанокислого утримує десять молекул води. Пожежо- та вибухобезпечний. Як отримують сульфат натрію?
Інструкція
1
Оскільки сульфат натрію - це сіль, утворена сильною основою NaOH і сильною кислотою H2SO4, її розчин має показник рН, близьке до нейтрального. Тобто індикатори типу лакмусу і фенолфталеїну в розчині цієї солі не міняють колір.
2
Основна кількість цієї речовини видобувається відкритим способом, в місцях, де є великі поклади глауберової солі та інших подібних мінералів.
3
Також існує промисловий спосіб - взаємодія сірчаної кислоти з хлоридом натрію при високих температурах (близько 550 градусів). Реакція йде наступним чином: 2NaCl + H2SO4 = Na2SO4 + 2HCl
4
Натрій сірчанокислий також може бути отриманий при переробці т.зв. «Фосфогіпсу» - відходів виробництва фосфорних добрив, що містять сульфат кальцію - CaSO4.
5
У лабораторних умовах, можна отримати сульфат натрію, впливаючи сірчаною кислотою на соду кальциновану (натрій вуглекислий). Реакція йде до кінця, оскільки в результаті утворюється слабка вугільна кислота, яка відразу ж розкладається на воду і вуглекислий газ: H2SO4 + Na2CO3 = Na2SO4 + H2CO3H2CO3 = H2O + CO2
6
Можна отримати сульфат натрію також за допомогою реакції нейтралізації (взаємодією їдкого натру з сірчаною кислотою): 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
Корисна порада
Сульфат натрію використовується в багатьох галузях промисловості. Головним чином, при виробництві миючих засобів (як один з компонентів), а також при виробництві скла. Натрій сірчанокислий також знаходить застосування в целюлозно-паперовій промисловості, при виробництві текстилю, обробці шкіри і т.д. У лабораторному справі сульфат натрію широко використовується для осушення органічних розчинників. Може застосовуватися також в харчовій промисловості, як добавка, код за міжнародною номенклатурою - Е514. До цих пір знаходить обмежене застосування в медицині та ветеринарії.
Сульфат натрію (він же - натрій сірчанокислий, застаріла назва - «глауберової сіль») має хімічну формулу Na2SO4. Зовнішній вигляд - безбарвна кристалічна речовина. Сульфат натрію широко поширений в природі у вигляді вже згадуваний «глауберової солі», що представляє собою з'єднання цієї солі з десятьма молекулами води: Na2SO4х10Н2О. Також зустрічаються мінерали іншого складу. Припустимо, є цілий ряд навесок солей, подібних за зовнішнім виглядом, і поставлено завдання: визначити, яка саме з них - натрій сірчанокислий.
Інструкція
1
Насамперед, згадайте, що сульфат натрію - це сіль, утворена сильною основою (NaOH) і сильною кислотою (H2SO4). Тому її розчин повинен мати рН, близьке до нейтрального показником (7). Розведіть невелику кількість кожної солі у воді і за допомогою індикаторів лакмусу і фенолфталеїну визначте, яка середу в кожній пробірці. Запам'ятайте, що лакмус у кислому середовищі приймає червоний відтінок, а фенолфталеїн стає малиновим у лужному.
2
Ті проби, в яких колір індикаторів змінився, відставте - в них точно немає натрію сірчанокислого. Речовини, рН розчинів яких близький до нейтрального, піддасте якісної реакції на сульфат-іон. Іншими словами, прилейте до кожної пробі трохи розчину хлористого барію. Та проба, де миттєво утворився щільний білий осад, напевно містить цей іон, бо сталася така реакція: Ba2 + + SO42- = BaSO4.
3
Залишається з'ясувати, містило Чи це речовина, крім сульфат-іона, ще й іон натрію. Може це був сірчанокислий калій або сірчанокислий літій, наприклад. Для цього невелика кількість сухої речовини, що відноситься до цієї пробі, помістіть в полум'я пальника. Якщо ви побачите яскраво-жовте забарвлення - це напевно іон натрію. Якщо ж колір буде яскраво-червоним - це літій, а темно-пурпуровим - калій.
4
З усього випливає, що ознаками, за якими можна розпізнати сульфат натрію є: - нейтральна реакція середовища водного розчину; - якісна реакція на сульфат-іон (білий щільний осад); - жовте забарвлення полум'я, в яке внесено суху речовину. При виконанні умов можна сміливо стверджувати - це саме сульфат натрію.
Корисна порада
Сульфат натрію використовується як компонент миючих засобів, у виробництві скла. Також застосовується в шкіряному виробництві, в целюлозно-паперовій промисловості, при виробництві тканин. Може використовуватися в харчовій промисловості (за міжнародною номенклатурою - Е514). Застосовується при різних лабораторних роботах в якості осушувача різних органічних сполук. До цих пір (хоча досить рідко) сульфат натрію може використовуватися в медицині та ветеринарії.