Як виставити струм спокою.

Током спокою підсилювального каскаду називається струм, споживаний їм при відсутності вхідного сигналу. Змінюючи його, можна зробити каскад або економічним, але вносящим підвищені спотворення, або більш точно передає форму сигналу, але споживають велику потужність.
Інструкція
1
У всіх випадках для зміни струму спокою каскаду міняйте, залежно від виду каскаду, або струм бази транзистора, або напруга зсуву на сітці лампи.
2
Для створення струму бази транзистора, включеного за схемою з загальним емітером, використовуйте резистор, що з'єднує базу або з живильної шиною, або з колектором. Друге краще з точки зору термостабілізації. Чим менше опір резистора, тим більше що відкривав струм бази, а значить, і струм спокою каскаду. Існують і інші, більш досконалі схеми термостабілізації біполярних транзисторів, які передбачають використання декількох резисторів.
3
Для створення напруги зсуву лампи підключіть її керуючу сітку до загального проводу через високоомний резистор (його номінал міняти не потрібно), а між катодом і загальним проводом дозволите резистор, за допомогою якого буде регулюватися напруга зсуву. Зашунтірует його конденсатором (якщо він електролітичний, увімкніть його плюсом до катода). Чим більше опір катодного резистора, тим більше і замикає напруга на сітці, що є негативним щодо катода (але не загального проводу), і, відповідно, менше струм спокою каскаду.
4
Якщо каскад використовується для посилення по змінному струмі, подавайте на нього вхідний сигнал через конденсатор з дуже малою витоком, щоб не порушити його режим по постійному струму. Вихідний сигнал знімайте з навантаження також через конденсатор.
5
Незалежно від того, чи є каскад ламповим або транзисторним, спочатку візьміть резистор, що задає струм спокою, великого опору, щоб цей струм був малим. Подайте на вхід каскаду через конденсатор такий сигнал, щоб його спотворення можна було легко виявити на слух або на екрані осцилографа. Вихідний сигнал зніміть також через конденсатор, і подайте його, відповідно, на контрольний підсилювач або осцилограф. Транзистор заздалегідь встановіть на тепловідвід.
6
Послідовно з навантажувальним резистором включіть міліамперметр. Лише після цього подайте на каскад харчування. Ток спокою буде малим, а спотворення - великими.
7
Всякий раз попередньо відключаючи харчування каскаду, ставте в нього резистор все меншого і меншого опору. Ток спокою буде збільшуватися спотворення - зменшуватися. Коли вони перестануть падати, припиніть знижувати опір. Не намагайтеся дізнатися на практиці, що буде при подальшому його зменшенні - повірте наслово: посилення почне падати, ток спокою зросте до неприпустимо великого значення, активний елемент може вийти з ладу.
8
Якщо вас влаштовує підвищене енергоспоживання каскаду, залиште ток спокою на посінельном рівні, а якщо ви хочете заради економічності пожертвувати якістю посилення, зменшите ток спокою до бажаного рівня.