Як зрозуміти мистецтво.

Мистецтво з'явилося майже одночасно з людиною. З доісторичних часів homo sapiens стежив, щоб його оточення було не тільки практичним і міцним, але і красивим. До сьогоднішнього дня мову мистецтва ввібрав всі культурні традиції, оформлені за історію людства. Зрозуміти мистецтво - значить розшифрувати символи, співвіднести їх з часом створення того чи іншого твору.
Інструкція
1
Мистецтво неможливо зрозуміти в призмі справжнього моменту. За кожним твором прихована історія. Наприклад, розглядати і аналізувати архітектуру російських православних церков неможливе без знання історії християнської церкви взагалі, православ'я і російського православ'я зокрема. За двохтисячолітню історію сформувався строгий канон побудови церкви: сувора орієнтованість на схід, наявність західних і південних врат, кількість і форма куполів, форма хреста і т.д. Вивчайте історію світу і Вітчизни, аналізуйте і запам'ятовуйте символи і канони різних епох.
2
Не обмежуйтеся християнською культурою. Сьогодні йде активна робота з відновлення язичницьких традицій (втім, елементи їх досі присутні в нашому житті: Масляна, Іван Купала, пам'ять про колядках ...). Але не менш цікаві культури ісламу, індуїзму, сінтоізма.Не сприймайте ці рекомендації як схиляння перед іноземними релігіями. Але, не знаючи основних принципів світогляду тієї чи іншої країни, ви не зможете зрозуміти, наприклад, чому в арабських орнаментах при всій їх хитромудрості, немає зображень тварин і людей; чому на православних іконах немає авторських підписів; чому на статуях Будди іноді зображується свастика. Цю деталь розкриває релігія.
3
Вивчайте мистецтво на конкретних прикладах. Зокрема, до особливого виду мистецтва можна віднести національний костюм. Опишіть вголос або про себе всі деталі: колір, форму, орнаменти. Наприклад, в російській костюмі червоний колір символізував сонце, чоловіче начало, день, життя. Білий був символом місяця, жіночого начала, ночі, смерті.
4
Твір мистецтва не має єдиного тлумачення. Ваш погляд буде трохи відрізнятися від поглядів інших людей, в той же час кожен глядач по-своєму правий і тільки доповнює своєю думкою загальну оцінку того чи іншого твору мистецтва.
Мистецтво можна розглядати з трьох точок зору. По-перше, з позиції автора. Для цього необхідно знати його життя. По-друге, з позиції сучасного спостерігача. Необхідно бачити предмет мистецтва очима конкретної людини, її середовища життя і виховання. По-третє, з позиції людини тієї епохи, коли твір було створено. Це є найбільш важким, зате дає повне розуміння.
Інструкція
1
З'ясуйте, в який історичний період було створено твір. Вся історія ділиться на часові інтервали. Як правило, вони пов'язані з правлячими династіями та їх політикою. За наявними довідників нескладно визначити час створення будь-якого твору мистецтва.
2
Вивчіть даний історичний період. Ви повинні знати політичний лад, географічне положення країни, кліматичні умови, поетів, письменників, художників і музикантів того часу. Зберіть всю необхідну інформацію. Як жив простий народ? До чого прагнули знатні люди? Які були протиріччя в суспільстві?
3
Вивчіть життя автора твору. Як він провів дитинство? Чи отримав освіту? Хто з людей справив на нього найбільший вплив? Скільки років тривала його життя і як вона закінчилася? Чи було розглянуте вами твір першою роботою автора?
4
Сформулюйте ваше власне розуміння предмета мистецтва. Ви дивитеся на життя не як інші люди. У вас свій унікальний досвід, знання, виховання. Все це накладається на ваше бачення предмета мистецтва. Що ж бачите і розумієте ви? Надихає вас розглянута робота? Закликає Чи до чим-небудь?
5
Ознайомтеся з працями сучасних критиків. Завжди цікаво порівняти своє розуміння з думкою грамотних людей, які роками вивчають мистецтво. З чим ви згодні? З чим не згодні?
Зверніть увагу
Розуміти мистецтво не означає погоджуватися з усіма думками. Єдиної думки бути і не може. Люди будуть до безкінечності сперечатися, що ж заховано в усмішці Мадонни. І кожен буде розуміти її по-своєму. Не бійтеся мати власну думку, не тривожтеся вчених-критиків.
Корисна порада
Вивчайте різні види мистецтва. Чим більше творів ви переглянете і прослухаєте, тим краще будете розуміти мистецтво в цілому. Таке розуміння обрітається з роками практики. Читайте статті та біографії відомих авторів.