Як визначити вологість деревини.

Перед обробкою дерева досвідчені майстри обов'язково перевіряють його на вологість . Існують оптимальні показники для внутрішнього і зовнішнього будівництва, і їх необхідно враховувати. Інакше матеріал може почати кришитися при роботі, коробитися і зазнавати інші небажані деформації. Готовий виріб, виконане з правильно просушеної деревини, порадує зовнішнім виглядом і терміном служби. З'ясувати процентний вміст вологи в дослідному зразку можна самостійно - на око і ваговим способом.
Вам знадобиться
  • - пила, стамеска і рубанок;
  • - рулетка або лінійка;
  • - наждачний папір;
  • - суха ганчір'я;
  • - технічні ваги;
  • - духову шафу;
  • - блокнот і авторучка для записів.
Інструкція
1
Спробуйте визначити вологість деревини за деякими зовнішніми ознаками. Обробіть необструганних дошку рубанком, поріжте її поперек загостреною стамескою або зробіть розпил. Коли пиломатеріал дуже легко ріжеться, а шов в ньому зволожується - в деревині багато вологи. Стисніть руками отриману тонку стружку. Якщо вона кришиться і ламається, то перед вами досить сухе дерево; а от якщо розпадається на крихти саме тіло заготовки, то воно вже пересохло.
2
Відпиляєте від дошки невелику частину (оптимальна товщина - близько 10 мм, ширина - 30 см), відступивши приблизно на 25-30 мм від торця. Щоб визначити вологість деревини, отриманий пробний відрізок матеріалу необхідно ретельно обробити наждачним папером у уникнення задирок і відтерти сухою ганчіркою всі тирсу.
3
Відразу після очищення шматок дерева необхідно зважити на надійних технічних вагах. Запишіть отриманий результат, вказавши початкову вагу деревини, з максимальною точністю (до сотої частки грама).
4
Покладіть деревину в духову шафу, задавши температуру 100 градусів. Через годину вам потрібно вийняти тестований матеріал з духовки і ще раз зважити. Тепер продовжите сушити брусок, регулярно (через кожну годину) його зважуючи. Не забувайте записувати всі отримані результати. Коли деревина повністю висохне, її вага перестане змінюватися. Зазвичай це відбувається через 4-8 годин. Можна сушити брусок і на гарячій батареї центрального опалення, однак у цьому випадку процес займе не менше 48 годин.
5
Поділіть різницю в початковій і кінцевій масі заготовки на її вага в сухому стані, а потім це число помножте на 100. Отримане число і стане показником процентного вмісту вологи в пиломатеріалі. Для наочності можна навести приклад. У вас була проба дерева вагою в 250 р Після закінчення сушіння вона стала важити 200 м 250-200 = 50. Як визначити вологість деревини? 50: 200 = 0,25 * 100 = 25%
Зверніть увагу
Ніколи не використовуйте для тестування вологості брусок, відпиляний з самого торця дошки! Вологість цій частині будівельної сировини значно відрізняється від загальних показників. Для більш точного результату можна випробувати різні частини дошки і прийти до спільного знаменника.
Корисна порада
За рекомендацією будівельників, деревину з вологістю 6-10% допустимо використовувати для внутрішніх будівельних робіт (корпусні меблі, віконні рами та двері); зовні можна працювати з деревом, що містить вологи до 25%.