Як привчити дитину прибирати за собою.

Ситуація, коли в дитячу кімнату просто страшно зайти, знайома чи не всім батькам. При цьому в інших кімнатах чистота може бути майже ідеальною. Одні батьки хапаються за серце, інші - за ганчірку і пилосос. Тим часом стежити за своїми речами може навіть молодший дошкільник. Але як його змусити це робити?
Вам знадобиться
  • Казки К. Чуковського «Мойдодир» і «Федорина горі».
Інструкція
1
Починати привчати дитини до порядку необхідно навіть не з дошкільного, а з раннього віку. Півторарічний малюк з найбільшим задоволенням допомагає дорослим, йому це дуже цікаво. Правда, збирає кубики і розставляє іграшки він ще дуже повільно. Проявіть терпіння і дозвольте йому закінчити прибирання самому. Не забудьте похвалити свого помічника.
2
Розподіліть домашні обов'язки. Малюк з самого початку повинен знати, що іграшки, носочки, колготки - це його турбота. Навчіть його акуратно складати одяг. Навряд чи це відразу в нього вийде. Але не перекладайте речі при ньому. Дочекайтеся, коли дитина засне, а потім все поправте, як це зазвичай роблять вихователі в дитячому садку.
3
Необхідно домогтися, щоб дитина відчувала дискомфорт від безладу. Поясніть малюкові, що речі можуть образитися, якщо до них погано ставляться. Іграшки розбіжаться, а шкарпетки загубляться. Дошкільнику можна розповісти, що ніхто замість нього прибирати нічого не буде. Нехай все залишиться, як є. Може статися, що юний нечупара пропустить ваші слова повз вуха. Тоді настане час діяти. Коли він засне, приберіть з очей геть улюблену іграшку, якій малюк вранці точно вистачить. Поясніть, що зайчику набрид безлад і він обіцяв повернутися, як тільки в кімнаті стане чисто. Можете не сумніватися - через півгодини всі іграшки будуть на своїх місцях. Урочисто поверніть зайця на місце.
4
Якщо дитина тут же забув про неприємності і знову залишив після себе безлад, зникнути в невідомому напрямку можуть вже всі іграшки. І відсутнім вони повинні довше, ніж у перший раз. Прочитайте порушнику порядку казку "Федорина горі" і запитайте, що трапилося з речами. Дуже може бути, що дитина сама здогадається, куди поділися іграшки. Продовжуйте гру, поки малюк не почне прибирати речі без нагадувань.
5
Не забудьте, що всі дорослі в сім'ї теж повинні прибирати за собою. Якщо дитина бачить, що тато кидає черевики як попало, а мама має звичку залишати в'язання в кріслі, не дивуйтеся, що він почне діяти таким же чином. Одними тільки словами ви нічого не доб'єтеся.
6
Привчайте дитини самостійно готуватися до занять і прибирати після них. Розводити фарби потрібно акуратно, щоб не заляпати раковину. Ліпити необхідно на дощечці, інакше стіл буде брудним, а чистити його важко. Якщо дошкільник все-таки щось пролив або забруднити, не поспішайте відразу наводити порядок, навіть якщо вас дратує бруд. Поясніть, що найпростіше витерти пляму на паркеті відразу, потім фарба в'їсться, і вивести її буде нелегко.
7
Для занять і домашньої роботи у малюка повинна бути спеціальний одяг. Виділіть для неї місце. Це може бути гачок на кухні для фартуха, поличка в шафі для старого халата, який можна забруднити фарбою або пластиліном. "Спецодяг" повинна бути доступна.
8
Привчайте дитини стежити за вуличним одягом. Після прогулянки її необхідно висушити. Якщо маленький господар робити цього не бажає, прийміть екстрені заходи. Виберіть день, коли йому не потрібно йти в дитячий сад, але напевно захочеться погуляти. Кинуту в коридорі одягу не несіть сушитися, а залиште там, де вона валяється. В мокрому одязі та взутті гуляти не можна, тому нечупара доведеться посидіти вдома, поки інші дітлахи весело катаються з гірки. Зазвичай однієї такої виховної міри буває достатньо.
Зверніть увагу
Не читайте нотацій і не сваріть дитину. Частіше використовуйте ігрові прийоми.
Корисна порада
Нерідко трапляється, що дитина не встиг закінчити саморобку або малюнок. Для таких занять у нього має бути місце, де можна залишати невеликий художній безлад саме в таких випадках. Можна залишити виріб на столі, матеріал - поруч, але клей необхідно закрити, а сміття під столом - вимести. Можна залишати та іграшки на килимі. Наприклад, дитина збудував місто або корабель і завтра збирається продовжувати гру. Дозвольте залишити споруду за умови, що все інше буде в повному порядку.