Як перевірити достовірність інформації.

Як не стати жертвою дез інформації ? Помилкова інформація становить загрозу, тому людина, керуючись нею, може заподіяти шкоду собі та іншим людям. Щоб не потрапити в біду, дуже важливо вміти перевіряти отримані відомості на достовірність. Достовірної може вважатися тільки та інформація, яка відповідає дійсності.
Вам знадобиться
  • Читацький квиток
  • Доступ до інтернету
  • Уміння працювати з бібліотечними каталогами
  • Уміння працювати з пошуковими службами інтернету
Інструкція
1
З'ясуйте, з чим ви маєте справу - з фактом або оценкойПервое, з чим ми стикаємося при отриманні нової інформації - це факти. Фактом називаються відомості, вже перевірені на достовірність. Та інформація, яку з перевірили чи яку неможливо перевірити, фактом не является.Фактамі можуть бути числа, дати, імена, події. Все, що можна помацати, виміряти, перерахувати, підтвердити. Факти надаються різними джерелами - науково-дослідними інститутами, соціологічними агентствами, агентствами статистики і т.д. Головне, що відрізняє факт від оцінки - об'єктивність. Оцінка завжди висловлює чиюсь суб'єктивну позицію, емоційне ставлення, заклик до якихось дій. Факт не дає ніякої оцінки, ні до чого не закликає.
2
Перевірте джерела інформації Друге, з чим ми стикаємося - це джерела інформації . Далеко не всі факти ми можемо перевірити самостійно, тому наше знання багато в чому грунтується на довірі до джерел. Як перевірити джерело інформації ? Відомо, що критерієм істинності є практика, іншими словами істинно тільки те, за допомогою чого ми можемо вирішити конкретну задачу. Інформація повинна бути ефективною. Цю ефективність відображає число людей, які успішно застосували дані відомості. Чим більше людей довіряють джерела, посилаються на нього, тим вірогідніше надається інформація.
3
Порівняйте джерела інформації На щастя, популярність і авторитетність джерела ще не є гарантією достовірності. Однією з ознак достовірної інформації є її несуперечливість. Будь-який факт повинен бути підтверджений результатами незалежних досліджень, тобто він повинен повторитися. Незалежні дослідники повинні прийти до одних і тих же висновків. До випадкових, одиничних відомостями необхідно ставитися з великою обережністю. Чим більше однакових відомостей отримано від різних джерел, тим ці відомості достовірніше.
4
Перевірте репутацію джерела інформації Справа в тому, що джерело завжди несе відповідальність за надані факти. Ця відповідальність не тільки морально-етична, а й матеріальна. За надання сумнівних даних організації, їх надають, можуть позбутися засобів до існування. Втрата читачів, штраф або навіть тюремне ув'язнення - наслідки для брехунів можуть бути самими тяжкими. Солідні організації бережуть репутацію і ніколи не стануть ризикувати, публікуючи недостовірну інформацію. Почитайте історію організації, дізнайтеся імена її керівників, ознайомтеся з відгуками читачів і думками експертів.
5
Дізнайтеся про автора джерела інформації Будь-яка інформація, зрештою, передається людьми. Якщо інформація викликає у вас сумніви, перевірте, хто є автором. Почитайте інші роботи автора, дізнайтеся його біографію, чи має він науковий ступінь, яку посаду займає, яким досвідом володіє в даній області і, звичайно, на кого посилається. Якщо неможливо дізнатися про автора, то і довіряти сумнівною інформації не рекомендується.
Зверніть увагу
Інформація, яку неможливо перевірити на достовірність, є безглуздою.
Корисна порада
Перш, ніж шукати інформацію чітко сформулюйте проблему, яку хочете дозволити. Це зменшить ймовірність того, що ви будете дезінформовані. Читаючи, зверніть увагу на логічність викладу матеріалу і кількість граматичних помилок. Велика кількість помилок і логічна непослідовність вже говорять про те, що дана інформація не заслуговує довіри.