Як відрізнити чавун від сталі.

Часто при виявленні яких-небудь дефектів в деталі або конструкції з металу: тріщини, розломи, відколи - виникає необхідність ремонту. Чи можна і як провести, наприклад, зварювальні роботи? Як дізнатися, з яким металом ви маєте справу? Чавун це чи сталь?
Вам знадобиться
  • - шліфувальна машина,
  • - дриль,
  • - надфіль або невеликий напилок.
Інструкція
1
Знайдіть на деталі не кидається в очі місце і кілька разів пройдіться по металу надфилем або дрібним напилком. Отримані тирса розітріть в пальцях. Звичайний чавун залишить характерний графітовий чорний колір на коже.Ещё наочніше буде, якщо потерти тирса між аркушами білого паперу. Сталеві тирсу папір не замазані.
2
Можна визначити - чавун перед вами або сталь - дослідним шляхом: за кольором і формою іскри.Включіте шліфувальну машину і візьміть дві завідомо відомі вам деталі або болванки: сталеву і чавунну. Пустіть з них по черзі іскри і порівняйте. Після цього пройдіться точно так же по деталі, в якій ви сумніваєтеся. Висновок робіть виходячи з найбільшої аналогією з образцамі.Іскри, що виникають при шліфуванні сталі, являють собою дрібні розплавлені частки металу, які летять по дотичній до окружності кола в місці його контакту з деталью.Прі наявності в металі вуглецю, розпечені частинки, стикаючись з повітрям, окислюються, вуглець перетворюється на вуглекислоту. При цьому утворюються дуже численні іскри з короткими лучамі.У чавуну іскра буде яскравого солом'яного кольору.
3
Візьміть дриль і вставте в неї свердло маленького діаметру. Визначте на деталі затишне місце і чуть-чуть засверліте.Во-перше, сам процес свердління чавунної деталі різниться від свердління по сталі. Щоб краще відчути різницю, виконайте подібні свердління на відомих вам зразках чавуну і сталі.Во-друге, при свердлінні чавуну майже не утворюється стружка. А якщо й утвориться, то дуже коротка і вона легко перетирається пальцями в труху. Сталева же стружка звита, як дріт, і її пальці не сломаешь.Можно також перевірити вид металу обробкою на токарному верстаті - у чавуну стружка представлятиме собою грубу пил.
Зверніть увагу
Вуглецеві і низьколеговані стали магнітних, як і чавун. Тому в розрізненні чавуну від сталі магніт НЕ годітся.А ось марганцовістие аустенітні стали немагнітних, тому їх можна легко відрізнити за допомогою магніту.