Як посадити чорну смородину.

Чорна смородина - невибаглива зимостійка рослина, при належному догляді може плодоносити 15-20 років. На садовій ділянці рекомендується мати її сорти як рано-, так і поздноцветущие, так як раноцветущие сорти пізні весняні заморозки зустрінуть вже з зав'яззю, а поздноцветущие не страшні ранні заморозки.
Інструкція
1
Оскільки смородина починає "прокидатися" після зими дуже рано, осіння посадка більш краща, ніж весняна. Час посадки - вересень-листопад, але не пізніше, ніж за 3 тижні до того, як почнуться заморозки. Навесні висаджуйте якомога раніше, лише тільки дозволить грунт.
2
Для посадки вибирайте добре освітлене місце. При загрозі застою води забезпечте хороший дренаж. Якщо затоплення уникнути неможливо або грунтові води підходять до поверхні ближче, ніж на 1 м, для висадки кущів насипте горбки або високу грядку. Кущі в ряду висаджуйте на відстані 1-1,5 м один від одного, між рядами повинна бути 2-3 м. Сорти з розлогою кроною вимагають більше місця, ніж компактні прямостоящие.
3
При покупці саджанців віддавайте перевагу районованим сортам. Вибирайте саджанці з пагонами, що йдуть від основи, довжиною 40-50 см. Особливу увагу приділіть кореневій системі. Вона повинна бути добре розвинена, з сильною мочкою, 3-4 одревесневшімі кістяковими корінням довжиною 15-20 см. При перевезенні, щоб уникнути підсушування коренів, оберніть їх мокрою тканиною і плівкою. Якщо коріння злегка підсохли, витримайте їх декілька годин у воді, а якщо висушив - замочіть на добу. Перед посадкою обріжте пошкоджені кінчики корінців.
4
Безпосередньо перед посадкою викопайте посадочні ями за розміром кореневої системи саджанця, але не менше 40 см в діаметрі і 40-50 см глибиною. Розпушіть дно ями, насипте в неї 4-6 кг перегною або компосту, 25 г суперфосфату і 12 г калійної солі. Якщо ні органіки, обмежтеся мінеральними добривами, збільшивши дозу в 2 рази з додаванням 20-30 г аміачної селітри. Добре перемішайте з розпушеному землею. Зверху насипте близько 10 см землі з верхнього родючого шару.
5
Умочіть коріння саджанця в глиняну бовтанку, після чого відразу опустіть його в яму похило і на 7-10 см глибше, ніж він ріс в розпліднику. Коріння рівномірно розподіліть по ширині ями. Щоб під час присипки коренів землею між ними в ямі не утворювалися порожнечі, саджанець злегка струшуйте, поступово ущільнюючи землю. Засипавши коріння землею, полийте посадку (на 1 кущ - піввідра води). Засипте яму доверху, зробіть лунку і знову полийте. Коду вода вбереться, присипте лунки органічної мульчею або сухою землею. При весняній посадці або в суху осінь через 2-4 дня полив повторіть.
6
Після посадки надземну частину обріжте, залишивши пеньки з 2-4 добре розвиненими нирками. Краще це робити навесні, а восени лише вкоротити пагони до 18-20 см.
7
Щоб захистити саджанець, і особливо його коріння, від вимерзання, перед настанням заморозків окучьте його землею на висоту до 12 см, після чого замульчируйте товстим шаром грунт навколо нього.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=OAVJyKcVR6U
Зверніть увагу
При використанні саджанців в контейнерах обмежень по термінах посадки практично немає. Зазвичай кущі смородини садять на відстані 1-1,25 м. Щоб отримати урожай на 2-3-й рік, рослини в ряді можна посадити кілька гущі, на відстані 0,7-0,8 м. Але урожай з куща буде менше і тривалість життя трохи скоротиться. Чорна смородина вологолюбна і відносно теневинослива, однак сильного затінення не виносить.
Корисна порада
Садити чорну смородину краще восени (кінець вересня - початок жовтня). До заморозків саджанець смородини встигне загоїти рани на коренях і з відновленою кореневою системою нормально перезимує. Тоді саджанці краще на зиму прикопати, а посадити ранньою весною (до розпускання бруньок), попередньо коротко обрізавши пагони. Підготовка посадкових місць для посадки чорної смородини. Висаджують смородину в ями глибиною 30-40 і шириною 40-50 см або в такі ж траншеї.