Як визначити географічну широту.

Знання географічної широти, на якій знаходиться ваш будинок, може виявитися досить корисним. Незважаючи на те що сьогодні точне місце розташування легко можна визначити за допомогою компактних навігаторів, орієнтуватися на місцевості «старими» способами і раніше актуально і дуже цікаво.
Вам знадобиться
  • Мінімальні знання зоряного неба, а також:
  • - дві рейки,
  • - болт з гайкою,
  • - транспортир.
Інструкція
1
Щоб визначити географічну широту місця, необхідно виготовити найпростіший транспортір.Возьміте дві прямокутні дерев'яні планки довжиною метра по півтора-два і скріпіть шарнірно їх кінці за принципом циркуля. Застроміть одну ніжку циркуля в землю і встановіть її вертикально по схилу. Друга планка повинна досить туго рухатися на шарнірі. В якості шарніра можна використовувати болт з гайкой.Еті попередні роботи мають бути пророблені днем, до настання сутінків. Погоду, природно, треба вибрати досить безхмарну, щоб можна було спостерігати зоряне небо.
2
З настанням сутінків вийдіть у двір і знайдіть на небосхилі Полярну звезду.Чтоби визначити місце розташування зірки, знайдіть сузір'я Великої ведмедиці. Для цього поверніться обличчям на північ і постарайтеся розгледіти сім зірок, що утворюють обрис великого ковша. Зазвичай це сузір'я легко отисківается.Теперь подумки проведіть лінію через дві крайні зірки ковша в сторону розтруба і відміряйте на ній п'ять відрізків, рівних відстані між цими звездамі.Ви потрапите на досить яскраву зірку, яка і буде Полярною. Упевніться, що ви не помилилися: знайдена зірка повинна бути кінцем малого ковша - сузір'я Малої ведмедиці.
3
Направте рухливу ніжку циркуля строго на Полярну зірку. Для цього вам доведеться кілька повернути в землі пристрій і знову виставити по схилу вертикальну рейку. Тепер ніби «прицільтеся» в зірку - так роблять геодезисти - і зафіксуйте положення приладу, прикрутивши гайку на шарніре.Теперь за допомогою транспортира замірте кут між напрямком на зірку і вертикальною стійкою. Зробити це можна вже на світлі, перенісши зафіксоване пристрій в помещеніе.Із отриманого результату відніміть 90 градусів - це і буде широтою вашого місця.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=BM_bZYD5zBI
Якщо ви опинилися далеко від благ цивілізації і потрапили в надзвичайну ситуацію, перш за все вам необхідно зорієнтуватися на місцевості. В деяких випадках необхідно визначити географічні координати свого місця розташування, наприклад, щоб передати їх рятувальній службі. Існує декілька відносно простих способів визначення довготи і широти.
Вам знадобиться
  • Годинники, дерев'яна палиця, дві планки (транспортир), схил
Інструкція
1
Для визначення географічної довготи використовуйте годинник, час яких необхідно виставити за місцем з відомою довготою. Потім слід засікти показання годин на місцевий полудень і перевести різницю часу в градуси. Розглянемо, як це відбувається на практиці.
2
Виставте ваш годинник за часом, відповідному часу на нульовому меридіані (за Гринвічем). Визначте полудень в даній місцевості. Для цього вам, можливо, знадобиться гномон - найдавніші сонячний годинник. Приготуйте палицю довжиною 1-1,5 м і мережною її вертикаль в землю. У міру руху сонця робіть на землі позначки, відповідні довжині падаючої тіні. При наближенні сонця до зеніту тінь ставатиме коротше. Найбільш коротка тінь від палиці буде під час істинного полудня. При цьому тінь від палиці в цей час буде направлена точно з півдня на північ.
3
Визначивши місцевий полудень, засічіть показання годин. Потім внесіть в отриману різницю поправку. Справа в тому, що кутова швидкість руху не постійна і залежить від пори року. Так що до отриманого результату додайте (або відніміть) поправку.
4
Розглянемо приклад. Припустимо, сьогодні 2 травня. Годинники встановлені по Москві. Влітку московське літній час відрізняється від світового на 4 години. В місцевий полудень, встановлений за сонячним годинником, годинник показали 18:36. Таким чином, світове час в даний момент становить 14:35. Відніміть від цього часу 12 годин і отримаєте 2:36. Поправка для 2 травня становить 3 хвилини (цей час слід додати). Перевівши отриманий результат в кутову міру, отримаємо 39 градусів західної долготи.Опісанний метод дозволяє визначати довготу з точністю до трьох градусів. Враховуючи, що в надзвичайній ситуації у вас під рукою не буде таблиці рівняння часу для внесення поправок в розрахунки, результат може відрізнятися від істинного.
5
Для визначення географічної широти вам знадобиться транспортир і висок. Саморобний транспортир виготовте з двох прямокутних планок, скріпивши їх у вигляді циркуля.
6
В центрі транспортира закріпіть нитку з вантажем (він гратиме роль схилу). Наведіть підставу транспортира на полярну зірку.
7
З кута між підставою транспортира і схилом відніміть 90 градусів. Ми отримали кут між полярною зіркою і горизонтом. Так як полярна зірка має відхилення від осі полюса всього на один градус, кут між напрямком на зірку і горизонтом буде шуканої широтою місцевості, в якій ви знаходитеся.