Як відрізнити осику.

Серед ботаніків осика відома як «тополя тремтячий». Листва цього дерева завжди трохи тремтить, навіть у саму ясну погоду. Відрізнити осику можна і за іншими ознаками - як в природі, так і при переробці деревини. Вона використовується в будівництві і в якості виробного матеріалу. Перед роботою важливо уточнити походження сировини, так як осиковий масив має свої особливості, і іноді він вимагає спеціальної обробки.
Вам знадобиться
  • - пила;
  • - наждачний папір з великої і дрібної зернистістю;
  • - лупа;
  • - чиста вода і окріп;
  • - різець, кнопка.
Інструкція
1
Визначте осику за місцем проживання. Ця листяна порода дуже поширена в лісах і лісостепах середньої смуги, вона швидко заселяє згарища і вирубки. Особливо часто осики зустрічаються в заболочених та інших вологих місцях, як і інші представники сімейства вербових.
2
Дізнатися осику в природі можна за характерними зовнішніми ознаками: • кора її світло-сіра, з характерним ажуром з чечевичек - великих горбків на стовбурі; • нирки дрібні, що відрізняє осику від родича тополі. У дорослих дерев утворюються округлі дрібні суцвіття, подібні вербовим сережкам. Квітки роздільностатеві: чоловічі - червонуваті, а жіночі - зеленуваті; • ромбовидні різьблені листя посаджені на довгі черешки, верх яких трохи сплюснутий; • плоди осики - насіння з пушком в дрібній коробочці.
3
У викорчували осики можна оцінити кореневища. Їх свилеватая (тобто з безладним розташуванням волокон) деревина відрізняється перламутровим блиском, тому використовується для декоративних виробів. До речі, такий же матеріал видобувається навколо великих осикових сучків.
4
Вдихніть запах свежесрубленной деревини. Осика повинна пахнути приємно, але не настільки гостро і терпко, як хвойні породи. При загниванні вона видає характерний запах ванілі.
5
Приготуйте декілька зрізів колоди для визначення деревної породи. Зазвичай майстри очищають кору і роблять торцевий розпил поперек волокон і два поздовжніх - радіальний (через серцевину) і тангентальний (паралельно серцевині). Кряж на зрізі повинен мати білий колір, з блакитно-сіруватим або зеленуватим відтінком.
6
Обробіть осикові заготовки шкуркою (крупно, - і дрібнозернистої) і розгляньте їх. Для цього скористайтеся лупою і злегка змочіть деревину чистою водою, щоб річні кільця визначилися чіткіше. Зріз повинен бути однорідним за будовою (ядро стовбура і більш молода деревина майже не різняться за кольором). Деревні волокна осикового ствола розташовані рівними, прямими і щільними шарами.
7
Випробуйте непросушених деревину осики в роботі - вона повинна легко різатися і оброблятися на токарному верстаті. Негострим різаком на поперечному зрізі масиву можна виривати окремі волокна. З прямошаруватої деревини виходить тонка довга стружка, подібна соломці.
8
Зробіть неглибокі проколи кнопкою - її сліди повинні бути майже непомітними на дереві. До речі, саме через м'якість осики і її здатності змикати волокна, цей матеріал так популярний серед виробників креслярських дощок.
9
Можна протестувати деревину осики на дію води. Якщо розпарити осикові бруски в окропі, то вони стануть дуже податливими і пластичними - ріжуться, як «по маслу», і гнуться. Під дією води масив розбухає, але прекрасно зберігається і майже не змінює свій природний колір (не випадково колодязі завжди робили осиковими, а сьогодні цей матеріал використовують для обробки бань).
10
Навпаки, добірна суха обрізна осика (усушка досягає 40%!) Стає монолітною. Спробуйте її змочити - волога вбереться не більше ніж на 5 мм. Куб цього матеріалу важить близько 600 кг, а з часом він тільки набирає у вазі. Працювати з таким масивом важко - сокира і пила грузнуть в його фактурі, при цьому виходить дуже велика стружка. Однак використовувати сухий брус можна навіть для покрівельних крокв в повній впевненості, що осика не підведе.
Зверніть увагу
Дуже довгою (близько 6 м) осиковою вагонки ви не купите! Дорослі осики можуть досягти 35 м у висоту, однак вони рідко бувають здоровими. За зауваженням будівельників, на 10 спиляних зрілих дерев тільки одне попадається без підгнивати серцевини. Для масової обробки частіше використовують тільки верхню частину осики - не більше ніж 4,5 м в довжину. Тому осикова вагонка зазвичай продається відрізами від 0,3 до 3 м.