Як виростити виноград на дачі.

Багато садівники вважають, що виноград - дуже примхлива культура і підходить для вирощування виключно в південних районах країни. Однак за останні роки селекціонери вивели безліч районованих сортів, які можна з успіхом вирощувати на територіях з суворим кліматом і отримувати хороший урожай.
Інструкція
1
Вибирайте сорти з невеликими ліанами, так як довгі кучеряві ліани можуть вимерзнути. Придбайте живці виноград а в спеціалізованому магазині, де продавці-консультанти розкажуть вам про особливості кожного сорту, і ви зможете підібрати саме той, який вам найбільше підходить.
2
Зверніть увагу, що на черешку повинно бути три або чотири нирки або листа. Держак обробіть добривом, який пришвидшує освіту кореневої системи, і посадіть у горщик з поживною сумішшю. Поставте контейнер в тепле світле місце. Досвічувати рослина люмінесцентною лампою.
3
Наприкінці травня висадіть держак в сад. Місце для посадки виберіть з південної сторони ділянки, воно має бути сонячним. Викопайте ямку, насипте в неї відро гною, удобрите склянкою деревної золи і додайте садової землі. У цю родючу суміш висадіть держак і полийте.
4
Поруч з саджанцем поставте опору, по якій буде витися виноград ная лоза. Якщо ви хочете висадити кілька живців, то розташовуйте їх через два метра один від одного, в іншому випадку рослини будуть заважати один одному, коли розростуться.
5
Систематично просапуйте, рихлите і поливайте виноград . Навесні і восени видаляйте відмерлі пагони, так як вони затримують ріст лози.
6
Для правильного росту рослини надавайте йому форму за допомогою обрізки секатором. Для районів з менш суворими зимами (там, де можна не вкривати лозу на зиму) формують кущ штамбом, а для районів, де виноград необхідно вкривати формують кущ бесштамбовиє способом (він зручний для укриття).
7
Виноград може рости і плодоносити на одному місці до тридцяти років, тому йому необхідно добриво. Навесні, на початку вегетативного періоду, коли рослина нарощує коріння, пагони і листя, виноград ной лозі потрібні азотні добрива. Коли рослина цвіте, йому необхідні добрива, що містить калій і фосфор. Ці речовини потрібні для дозрівання плодів і визрівання сильних пагонів.
8
Через кожні два або три роки вносите органічні добрива: гній, торф або компост. Найкраще робити це восени під перекопування.
9
Мінеральні добрива вносите щорічно. Систематично підгодовуйте виноград пташиним послідом, гноївкою або компостом. Розведіть добриво з розрахунку одне відро на 3 відра води і залиште, щоб перебродило, на два-три тижні. Потім цією рідиною поливайте виноград , попередньо розбавивши її водою в співвідношенні 1:10 (одна частина добрива і десять частин води).
10
У міру розвитку рослини, прищипуйте бічні пагони, так звані пасинки, але не виламуйте їх в основі.
11
Для кращого зав'язування плодів проводите штучне запилення. Воно дозволить збільшити урожай приблизно на 20%. Зробіть таке пристосування. Візьміть шматочок хутра і прикріпіть її до палички. Проведіть хутром по квіткам сорти запилювачі, а потім по квіткам запилюється лози. Найкраще переопиляются виноград різних сортів.
12
Щоб рослина не вимерзло взимку і радувало вас рясним урожаєм довгий час, укрийте його на зиму. Зніміть ліану з опори, укладіть її на землю, укрийте ялиновим гіллям або окучьте землею, шар повинен бути не менше десяти-п'ятнадцяти сантиметрів. Укриття прибирайте навесні, як тільки грунт підсохне.