Як розводити сомів.

У багатьох країнах, наприклад, в Угорщині та Чехословаччині, сомів розводять в спеціальному риборозплідника. Молодими особинами потім заселяють водойми різного призначення. У Росії такий вид риб розводять для зариблення великих водойм.
Інструкція
1
Сом є великої хижою рибою. Приміром, в Дніпрі можна зустріти екземпляри, довжина яких близько 5 метрів, а маса - 300 кілограмів. Зазвичай соми важать від 16 до 55 кілограмів. Ця риба швидко зростає. Дозрівання відбувається 4-5 річному віці.
2
Вирощувати сома можна у водосховищах і ставках. Саме за рахунок цього рибопродуктивність підвищується на 110 кг/га. Ці особини харчуються сорной рибою, жабами, пуголовками, жорсткої фауною рибоводних ставків, а також фітофільная організмами зообентосу.
3
Виробника зазвичай заготовляють в природних водоймах. Робиться це приблизно за рік до початку рибоводних робіт. Сприятливі для цього періоди - осінь і весна. Саме в цей момент соми концентруються на ямах. Ловити сома можна активним знаряддям лову. Найкраще для розмноження підходять 5-9 річні особини. Довжина їх близько 1 метра. У зимовий час сом не харчується, тому його можна тримати разом з іншою рибою в зимувальних ставку.
4
Навесні потрібно відокремити самок від самців. Відрізняються вони опуклим черевцем та округленої головою. У самців же черевце підтягнуто, а голова має кутасту форму. У зв'язку з тим, що визначення статі та стану статевих продуктів у сома утруднене, необхідно застосовувати спеціальний прилад, який здійснює оптичний контроль стану. Найчастіше використовується для такої мети уретроскопію, цистоскоп і отоскоп.
5
Перед початком нересту сом активно споживає їжу. Для нересту рибу необхідно помістити в невеликий ставок, площа якого близько 700 м2. Дно обов'язково повинно бути щільним. Для нерестового субстрату найкраще застосовувати гнізда, які виготовляються з повітряного кореня верби. Їх кріплять до кола, диметр якого приблизно 70 сантиметрів. Даний коло робиться з дроту. Гніздо можна прикріпити кілками на висоту 35 сантиметрів від дна. Середня глибина ставка повинна бути не менше 1 метра, а температура води 20С.