Як навчитися вирішувати дробу. Як обчислити цілу частину дробу.

Дробові числа дозволяють висловлювати в різному вигляді точне значення величини. З дробом можна виконувати ті ж математичні операції, що і з цілими числами: віднімання, додавання, множення і ділення. Щоб навчитися вирішувати дробу , треба пам'ятати про деякі їхні особливості. Вони залежать від виду дробу , наявності цілої частини, загального знаменника. Деякі арифметичні дії після виконання вимагають скорочення дробової частини результату.
Вам знадобиться
  • - калькулятор
Інструкція
1
Уважно подивіться на дані числа. Якщо серед дробів є десяткові і непрвільние, іноді зручніше спочатку виконати дії з десятковими, а потім перевести їх в неправильний вид. Можете перевести дробу в такий вид спочатку, записавши значення після коми в чисельник і поставивши 10 в знаменник. При необхідності скоротіть дріб, розділивши числа вище і нижче риси на один дільник. Дробу, в яких виділяється ціла частина, приведіть до неправильного увазі, помноживши її на знаменник і додавши до результату чисельник. Дане значення стане новим чисельником дробу . Щоб виділити цілу частину з спочатку неправильної дробу , треба поділити чисельник на знаменник. Цілий результат записати зліва від дробу . А залишок від ділення стане новим чисельником, знаменник дробу при цьому не змінюється. Для дробів з цілою частиною можливе виконання дій окремо спочатку для цілої, а потім для дробової частин. Наприклад, сума 1 2/3 і 2? може бути обчислена двома способами: - Переведення дробів у неправильний вид: - 1 2/3 + 2? = 5/3 + 11/4 = 20/12 + 33/12 = 53/12 = 4 5/12; - Підсумовування окремо цілих і дробових частин доданків: - 1 2/3 + 2? = (1 + 2) + (2/3 +?) = 3 + (8/12 + 9/12) = 3 + 17/12 = 3 + 1 5/12 = 4 5/12.
2
Для неправильних дробів з різними значеннями під рискою знайдіть спільний знаменник. Наприклад, для 5/9 і 7/12 спільним знаменником буде 36. Для цього чисельник і знаменник першої дробу треба помножити на 4 (вийде 28/36), а другий - на 3 (вийде 15/36 ). Тепер можете виконати необхідні розрахунки.
3
Якщо ви збираєтеся обчислювати суму або різницю дробів, для початку запишіть знайдений загальний знаменник під три чорти. Виконайте необхідні дії між числителями, а результат запишіть над рисою нової дробу . Таким чином, новим чисельником стане різниця або сума числителей первинних дробів.
4
Для розрахунку твори дробів перемножте чисельники дробів і запишіть результат на місце чисельника підсумкової дробу . Те ж саме виконайте для знаменників. При розподілі однієї дробу на іншу запишіть одну дріб, а потім помножте її чисельник на знаменник другого. При цьому знаменник першої дробу множиться відповідно на чисельник другого. При цьому відбувається своєрідний переворот другої дробу (подільника). Підсумкова дріб буде складатися з результатів множення числителей і знаменників обох дробів. Нескладно навчитися вирішувати дробу , записані в умові у вигляді «чотириповерхової» дробу . Якщо риса розділяє дві дробу , перепишіть їх через роздільник «:» і продовжите звичайне ділення.
5
Для отримання кінцевого результату отриману дріб скоротіть, розділивши чисельник і знаменник на одне ціле число, найбільше можливе в даному випадку. При цьому вище і нижче риси мають бути цілі числа.
Зверніть увагу
Чи не виконуйте арифметичні дії з дробами, знаменники яких відрізняються. Підберіть таке число, щоб при множенні на нього чисельника і знаменника кожного дробу в результаті знаменники обох дробів були рівні.
Корисна порада
При запису дробових чисел ділиме пишеться над рисою. Ця величина позначається як чисельник дробу. Під рисою записується дільник, або знаменник, дробу. Наприклад, півтора кілограма рису у вигляді дробу запишеться наступним чином: 1? кг рису. Якщо знаменник дробу дорівнює 10, таку дріб називають десяткової. При цьому чисельник (ділене) пишеться праворуч від цілої частини через кому: 1,5 кг рису. Для зручності обчислень таку дріб завжди можна записати в неправильному вигляді: 1 2/10 кг картоплі. Для спрощення можна скоротити значення чисельника і знаменника, поділивши їх на одне ціле число. У даному прикладі можливо розподіл на 2. В результаті вийде 1 1/5 кг картоплі. Переконайтеся, що числа, з якими ви збираєтеся виконувати арифметичні дії, представлені в одному виді.