Як написати екскурсію.

Проведення екскурсії - дуже складний і трудомісткий процес, що вимагає не тільки глибинних знань в областях історії та культурологи, але й навичок володіння риторикою і псіхологіей.Самий важливий етап при підготовці екскурсії - складання її плану.
Інструкція
1
Як правило, написання плану екскурсії складається з двох етапів: розробки маршруту і написання тексту екскурсії.
2
Розробка маршруту є першим, з чого необхідно починати складання плану екскурсії. Якщо проведення екскурсії планується в одному місці (палаці, музеї і т.д.), продумайте схему руху групи по цьому місцю відповідно до плану будівлі (або місцевості). Розпишіть, з якого місця почнеться екскурсія, скільки часу група буде проводити біля кожного експоната, скільки всього екскурсія буде йти по часу і скільки вона закончітся.Еслі планується екскурсія по місту з відвіданням кількох пам'яток, сплануйте також і маршрут екскурсійного автобуса, виробивши оптимальну схему руху з урахуванням ситуації на дорогах.
3
Другий етап - написання тексту екскурсії. У тексті не повинно бути ніяких розбіжностей з історичними фактами, тому при написанні екскурсії робіть посилання на ті джерела, звідки ви берете інформацію. Адже якщо якийсь слухач не погодиться з вами і спробує оскаржити сказане, ви завжди зможете сказати йому, звідки ваша інформація і як її проверіть.В той же час пам'ятайте, що текст повинен бути не тільки інформативним, але й не нудним, що утримує увагу слухачів.
4
Коли текст екскурсії буде написаний, зістикуйте його за часом з маршрутом, щоб ваш розповідь про кожен експонат займав рівно стільки часу, скільки екскурсійна група повинна буде провести біля нього.
Корисна порада
Щоб екскурсія вийшла цікавою, важливо дотримати баланс між показом об'єктів і розповіддю про ніх.Не дотримуйтеся «сухого» інформативного стилю: вставляйте в свою розповідь історії з життя знаменитих людей, з іменами яких пов'язані ці місця, додайте трохи гумору. Це допоможе утримати на собі увагу екскурсійної групи і не дати слухачам занудьгувати.
Екскурсовод повинен вміти захопити екскурсантів і протягом усього оповідання утримувати їх увагу. Цьому сприяє і особистість екскурсовода, і його манера викладу, професіоналізм і кругозір, але найголовніше - грамотно складений текст екскурсії.
Інструкція
1
Визначте маршрут екскурсії. Виберіть найбільш зручний шлях, продумайте способи пересування від об'єкта до об'єкта (пішки, рекомендованим автобусом). Обов'язково пройдіть маршрут самостійно заздалегідь, підрахуйте приблизний час вашої екскурсії. Оберіть місця для зупинок, звідки об'єкти оглядати найвигідніше. Переконайтеся, що пам'ятки архітектури і скульптури, про які ви хочете розповісти, не перебувають на реконструкції.
2
Підготуйте методичну розробку екскурсії, включивши в нього такі відомості як початок і закінчення маршруту екскурсії; зупинки; об'єкти показу; тривалість екскурсії; організаційні та методичні вказівки.
3
Вивчіть фактичний матеріал по обраним вами об'єктам. Адаптуйте підготовлену вами інформацію відповідно до віку та іншими характеристиками екскурсійної групи (професія, ступінь підготовленості).
4
При підготовці тексту екскурсії дотримуйтесь логічну послідовність викладу матеріалу. Починайте розповідь з найстаріших об'єктів.
5
При переході від об'єкта до об'єкта робіть логічні зв'язки. Вони можуть бути формальними (наприклад, «навпаки ми бачимо», «наступний будинок по цій вулиці»), але переважніше робити логічні переходи, пов'язані з темою екскурсії. Побудуйте свою розповідь так, щоб в інформації про останній об'єкті були відомості про подальше. Використовуйте при цьому зв'язок історичних епох, загальні для обох об'єктів характеристики або, навпаки, контрастність.
6
Вставляйте в текст екскурсії захоплюючі епізоди, які розрядити обстановку при наявності великого обсягу важко сприйманого матеріалу (складні терміни, дати). Це можуть бути фольклорні вставки, історичні анекдоти, цікаві міфи.
7
Якщо ви можете передбачити можливі питання екскурсантів, дайте довідку з таких питань у кінці тексту екскурсії. Це можуть бути, наприклад, енциклопедичні відомості про згадані в екскурсії історичних осіб, події, мистецтвознавчих термінах.