Як зробити хлористий кальцій.

Хлористий кальцій - сіль, що має хімічну формулу CaCl2. Являє собою безбарвні кристали, швидко «розпливаються» на повітрі через сильну гігроскопічності. Широко застосовується в різних галузях промисловості, а також у медицині - як джерело поповнення дефіциту кальцію в організмі.
Вам знадобиться
  • - кальцій вуглекислий (карбонат) - у вигляді вапняку або крейди;
  • - соляна кислота (краще використовувати не концентровану, а розбавлену, в цілях економії реактиву та безпеки);
  • - реакційна ємність - двугорлая колба зі шліфами;
  • - делительная воронка (крапельниця) з шліфом, відповідним за розміром до шліфують колби;
  • - скляна воронка з паперовим фільтром;
  • - ємність для зливу отриманого розчину хлористого кальцію і ємність для випарювання.
Інструкція
1
Ця речовина може бути синтезовано різноманітними способами. У промислових масштабах, його отримують, головним чином, в якості побічного продукту при виробництві соди. У лабораторних умовах - або термічним розкладанням хлорного вапна СaOCl2, або шляхом впливу соляної кислоти HCl на кальцій вуглекислий (карбонат) CaCO3.
2
Як отримати хлористий кальцій другим способом? Реакція протікає так: СаСO3 + 2HCl = CaCl2 + H2CO3Образующаяся при цьому вугільна кислота Н2СО3 настільки слабка, що практично відразу ж розпадається на вуглекислий газ і воду. Тому реакцію можна записати в такому підсумковому вигляді: CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + H2O + CO2
3
Спочатку роздробити кальцій вуглекислий на дрібні шматочки. Це робиться для того, щоб реакція пройшла максимально повно і швидше.
4
Потім помістіть подрібнені шматочки кальцію вуглекислого в колбу. Ділильну воронку (крапельницю) з соляною кислотою вставте в одне з «горл» колби. Друге «горло» залиште відкритим.
5
Відвернувши кран воронки, починайте буквально по краплях доливати кислоту. Негайно ж пролунає добре помітне шипіння, і шматочки карбонату кальцію почнуть «пінитися», зменшуючись в розмірах. Ваше завдання - прилить рівно стільки кислоти, щоб всі шматочки вапняку або крейди розчинилися, і піна перестала утворюватися. Це означатиме, що всі кількість карбонату кальцію вступило в реакцію.
6
Перекрийте кран, обережно від'єднайте від колби ділильну лійку. У колбі повинен знаходитися водний розчин хлористого кальцію. Відфільтруйте його (для очистки від механічних забруднень), потім перелийте в спеціальну ємність і випаруйте воду. Отриману сіль слід остудити і тримати в посуді з щільно закритою кришкою, оскільки вона дуже гігроскопічна.
Зверніть увагу
Соляна кислота - їдка речовина! Бажано працювати в гумових рукавичках, дотримуючись заходів безпеки.
Корисна порада
Реакція йде до кінця, оскільки один з продуктів (вуглекислий газ) видаляється з реакційної зони.