Як пояснити дитині про звук.

Звуки оточують нас постійно. Це і міський шум, і капає вода з крана, і наша мова. Всі звуки відрізняються один від одного. Звуки мови - специфічні. Розрізняючи їх в потоці мови, ми можемо визначати слова, речення. Таким чином відбувається людське спілкування. Діти в процесі свого розвитку опановують рідною мовою, але часто буває, що звуки засвоюються неправильно. В результаті мовленнєвий розвиток може піти неправильним шляхом.
Вам знадобиться
  • - дзеркало;
  • - картинки із зображенням предметів (дидактичний матеріал);
  • - логопедическое лото.
Інструкція
1
Частіше розмовляйте з дитиною, стежте за власним вимовою. Звуки повинні бути чіткими. Читайте дитині короткі вірші та оповідання. Говоріть повільно і просите дитину повторювати слова по складах. Якщо ви помітили, що ваш малюк (діти після 4 років) не промовляє якісь звуки мови або говорить їх неправильно, то зверніться до логопеда за консультацією. Можливо, що причина в тому, що дитина не розрізняє звуки мови на слух (порушення фонематичного сприйняття).
2
Щоб навчитися розрізняти звуки рідної мови, купіть логопедическое лото і дидактичний матеріал (картинки). Для початку беріть звуки, різні за характеристиками, наприклад звук С і Б. Підберіть картинки, назви яких починаються на дані звуки (слон, сир, сом, собака, бубон, бобер, балалайка). Покажіть дитині кожну картинку і попросіть назвати предмети, зображені на ній. Якщо малюк не знає, що це, назвіть самі. Поясніть умова гри: ви показуєте картинку, а дитина називає предмет і вибирає собі тільки картинки, що починаються зі звуку С. Грати можна з різними картинками та різними звуками.
3
Коли дитина вже навчився визначати звуки, пограйте з ним в логопедическое лото. Для цього дайте дитині картку з певним звуком, наприклад С і сь. Поясніть, що ви будете шукати саме ці два звуки в словах і вибирати тільки такі картинки. Показуйте дитині різні картинки з предметами на різні звуки. Малюк повинен вибрати тільки потрібні картинки. Ускладните завдання і попросіть визначити позицію звуку в слові (на початку, в середині або в кінці). Наприклад, собака - звук С на початку слова, колесо - звук в середині, автобус - звук в кінці.
4
Якщо у дитини не виходить вимовити який-небудь звук, спробуйте пояснити йому його артикуляцію перед дзеркалом. Разом з дитиною спробуйте добитися правильної вимови. Наприклад, поясніть, що звук С - це пісенька комара, він свистить. Губи в усмішці, язик за нижніми зубами, а повітряний струмінь холодна і дме вниз. Є спеціальна артикуляційна гімнастика, яка допоможе освоїти правильну вимову звуку.
Корисна порада
Починайте заняття вже з самого народження, розмовляйте з дитиною, читайте книжки, грайте перед дзеркалом (артикуляційна гімнастика).