Як складати хімічні формули. Як складати хімічні елементів.

«Знання шрифтів - одне з найелементарніших вимог, що пред'являються до детектива!», - Так наставляв колись великий Шерлок Холмс свого друга і літописця доктора Ватсона. Аналогічно цьому, можна сміливо сказати: «Знання того, як складаються хімічні формули - одне з найелементарніших вимог, що висуваються до хіміку!» Справді, як можна міркувати про перетвореннях речовин, не вміючи складати їх формули ?
Вам знадобиться
  • - таблиця Менделєєва.
Інструкція
1
Тут вам треба спиратися на таке поняття, як «валентність», тобто здатність атома одного речовини приєднувати до себе певну кількість атомів іншої речовини. Валентність будь-якого елемента можна дізнатися, зазирнувши в таблицю Менделєєва і пам'ятаючи деякі загальні правила.
2
Валентність металу, що знаходиться в «головною» підгрупі, дорівнює номеру групи. Наприклад, лужні метали літій, натрій, калій і т.д. - Одновалентні, лужноземельні кальцій, стронцій, барій і т.д. - Двовалентні.
3
Неметали мають дві валентності - вищу (яка дорівнює номеру групи) і нижчу (яку визначають, віднімаючи з 8 номер групи). У з'єднаннях з металами неметали мають нижчу валентність!
4
Якщо два неметалла з'єднуються між собою, то нижчу валентність проявляє той неметалл, який знаходиться в Таблиці Менделєєва правіше і вище. Фтор є винятком із цих правил, і завжди проявляє валентність, рівну 1.
5
Необхідно також пам'ятати, що в з'єднаннях, що складаються з двох елементів, загальне число валентностей одного елемента завжди має дорівнювати загальній кількості валентностей іншого елемента!
6
Запам'ятавши ці досить нескладні положення, ви зможете легко складати хімічні формули . Наприклад, якою буде формула фосфорного ангідриду, тобто оксиду фосфору? По-перше, відразу візьміть на замітку: і фосфор, і кисень - неметали. По-друге, дивіться в таблицю Менделєєва. Фосфор розташовується в п'ятій групі, кисень - в шостий. Отже, нижчу валентність в цьому з'єднанні проявить кисень, і вона дорівнюватиме 2 (8 - 6 = 2). Валентність фосфору, відповідно, буде дорівнює 5.
7
Які ж коефіцієнти треба підставити і до фосфору, і до кисню, щоб дотримати правило: сума валентностей одного елемента повинна дорівнювати сумі валентностей другого? Легко можна побачити, що для цифр 2 і 5 найменше спільне кратне - 10. Отже, шукана формула фосфорного ангідриду така: Р2О5.
8
Ну, а яка буде формула азида літію, тобто, речовини, утвореного неметаллом азотом і лужним металом літієм? Літій має валентність, рівну 1. Азот, розташовуючись в 5 групі, може мати вищу валентність, рівну 5, і нижчу, рівну 3. А оскільки в сполуках з металами неметали мають нижчу валентність, легко вивести формулу цієї сполуки: Li3N.