Як налаштувати мензура на гітарі. розрахунок компенсації ладу на класичній гітарі.

Перш ніж почати грати на гітарі , її необхідно налаштувати. І почати слід з мензури. Під мензурою гітари мається на увазі відстань між верхнім і нижнім її поріжками. Однак багато професійні музиканти не згодні з цим і вважають, що сюди варто додати поправки на компенсацію ладу.
Інструкція
1
Набудовуючи гітару, знайте, що на лад гітари впливає не сама мензура, а те, наскільки правильно вона була розрахована і втілена в конкретному зразку. Як відомо, середині натягнутою струни відповідає 12-й лад. Якщо струна не "будує», значить, вона має різну площу перетину на різних ділянках, що характерно для зношених струн.
2
Розрахунок мензури гітари зробіть за допомогою спеціальної таблиці. Співвідносячи характеристики мензури своєї гітари з показаннями таблиці, ви отримаєте дані, що стосуються кожного лада і всієї мензури в цілому.
3
Незайвим буде згадати, з якими мензурою доводиться мати справу гітаристам. У електрогітар вона буває 648 або 629 мм, у класичних гітар - 650 мм, а на гітарах радянського виробництва - 630 мм. Гітарну мензуру можна виміряти за допомогою металевої лінійки, яку зазвичай використовують токарі, оскільки вона досить точна. Підійде і штангенциркуль. Приступаєте до вимірювання. Так, наприклад, при налаштуванні мензури класичної гітари її середині відповідатиме відстань 325 мм.
4
Отже, прикладіть нульову позначку металевої лінійки до 12-го ладу і подивіться на нульовий лад. Якщо отримане відстань буде коротшим половини мензури приблизно на півміліметра, значить, ви все робите правильно.
5
Зовсім інша картина буде на нижньому поріжку. Тут показання для кожної струни будуть різні, оскільки на це впливають не габарити порожків, а точки дотику струн. Для настройки мензури дуже важливо правильно їх визначити. Справа в тому, що верхній і нижній поріжок невірно розміщені відносно ладів, так як при цьому не враховуються поправки.
6
Якщо настройка мензури для вас справа нова, то підіть раді професіоналів - її слід робити тільки з новими струнами. Старі струни навіть при точних вимірах не дадуть доброго результату. Те ж стосується і ладів. Зношені лади втрачають округлість, через що торкання не приходитиме на центр лада, що також призводить до порушення розрахунку мензури.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=57EKa1lyocU
Налаштування мензури - це зміна довжин кожної з струн гітари окремо з метою отримання правильного звучання на всіх ладах. В основі настройки мензури лежить той принцип, що середина струни, незалежно від довжини грифа, завжди повинна знаходитися над 12 ладом, і саме на 12 ладу притиснута струна повинна звучати на октаву вище відкритої струни.
Вам знадобиться
  • Тюнер, викрутка для підстроювання мензури.
Інструкція
1
Перш ніж ви почнете налаштовувати мензуру , встановіть нові струни. Це важливо через те, що зношені струни можуть звучати непередбачувано, що сильно будемо заважати налаштуванні. Після цього, якщо необхідно, налаштуйте анкер і висоту струн, тому як якщо ви захочете зробити це після налаштування мензури, то потім вам доведеться налаштовувати анкер і висоту струн заново.
2
У налаштуванні мензури вам може допомогти тюнер. Чим більш точним він буде, тим краще. Вийміть звук однієї з струн і Підстройте її за допомогою тюнера до потрібного значення як можна більш точно.
3
Тепер затисніть цю ж струну на 12 ладі і витягніть звук. При правильно налаштованої мензурою, тюнер повинен показати ту ж ноту, що і при звучанні відкритої струни, але на октаву вище (частотою в два рази більшої). Якщо ж тюнер показує невелике відхилення від цієї ноти, доведеться відрегулювати мензуру .
4
Пошукайте у районі бриджу регулятори, які відповідають за стан седёл. Візьміть відповідну викрутку, і далі дійте виходячи з таких міркувань: якщо на дванадцятому ладу звук виявився занижений, значить, вам необхідно вкоротити струну (сідла необхідно посунути в сторону від бриджу), якщо ж звук виявився завищений, то струну потрібно подовжити (сідла необхідно посунути ближче до бриджу). Величину зміни довжини важко визначити на око без належного досвіду, тому спочатку намагайтеся не робити дуже сильних змін мензури.
5
Після того, як ви трохи змінили мензуру струни, налаштуйте заново по тюнеру відкриту струну, а потім знову визначте висоту звуку струни, затиснутою на дванадцятому ладу. По зміні цієї висоти зробіть висновок про те, наскільки і як слід проводити подальші зміни довжини струни, керуючись описаними в попередньому пункті принципами.
6
Виконайте ті ж операції з усіма іншими струнами.