Як виміряти азимут.

Магнітні азимути вимірюють від напрямку магнітного меридіана, який вказується напрямком магнітної стрілки компаса. Умовним азимут називають тоді, коли для його рахунки беруть умовний меридіан.
Інструкція
1
Напрями істинного і магнітного меридіанів в певній точці не збігаються. Тому істинний і магнітний азимути один від одного відрізняються на деякий кут - так званий кут відміни.
2
Якщо ви знаєте кут відміни для певної точки в певну епоху, ви можете з відомою точністю визначити по магнітному азимуту істинний і, навпаки, за істинним - магнітний. Сходяться всі меридіани в одній і тій же точці - полюсі. Кут між двома меридіанами носить назву кута зближення меридіанів. Якщо прямою лінією перетнути кілька меридіанів, в точках їх перетину утворюються азимути , один від одного відрізняються на цей самий кут зближення меридіанів. Його величина двох точок одній прямій лінії буде залежати від її довжини, напрямку, а також широти місця. Азимут, який вимірюється в початковій точці лінії, називають прямим. Зворотний азимут (a2) дорівнює азимуту прямому (a1) плюс або мінус 180 градусів, а також плюс кут зближення меридіанів (t). Виходить: a2 = a1 ± 180 ° + t.
3
Для лінії в 15 км в середніх широтах кут зближення меридіанів приблизно дорівнює 10 'в повсякденній практиці, як правило, таким маленьким кутом нехтують, вважаючи, що прямий і зворотний азимути відрізняються один від одного на 180о (a2 = a1 ± 180о). Це приймається в нижчій геодезії у випадках з невеликими площами земної поверхні.
4
Для великих же відстаней, а також високоточних вимірювань обчислення виробляють за всіма правилами вищої геодезії, враховуючи кут зближення меридіанів і сферичний ексцес, що виражався в сантиметрах. Формула в таких випадках застосовується наступна: a2 = a1 ± 180 ° + te, де t - це кут зближення, який обчислюється за особливими формулами, e - сферичний ексцес, який також обчислюється за особливою формулою.
Всі знають про те, що на місцевості можна орієнтуватися за допомогою компаса. Але для того щоб зробити це практично, потрібно знати правила вимірювання азимута . Для цього визначте кут між напрямком на північ і заданим напрямом на зацікавив спостерігача об'єкт.
Вам знадобиться
  • Компас, невеликий сталевий предмет, сірник або лінійка
Інструкція
1
Перевірте роботу компаса. Візьміть сталевий предмет (добре підійдуть звичайні ключі, невеликий ніж, ножиці і т.д.). Покладіть компас на горизонтальну поверхню, якщо у стрілки є кріплення, відпустіть його. Стрілка зорієнтується в деякому напрямку. Візьміть предмет, і, встановивши його навпроти північного кінця стрілки, почніть вести його вздовж корпусу компаса в будь-яку строну. Стрілка повинна зорієнтуватися на предмет і рухатися, вказуючи на нього. Після проходження чверті обороту, приберіть металевий предмет. Стрілка повинна знову зорієнтуватися в те положення, з якого почала рух.
2
Перед початком вимірювань переконайтеся, що в безпосередній близькості від компаса немає тел із заліза (сталі, чавуну), постійних магнітів, провідників зі струмом. Визначте ціну поділки шкали компаса. Для цього візьміть на ній два найближчих числових значення, відніміть від більшого менше. Поділіть результат на число поділок між цими числовими значеннями.
3
Покладіть компас на горизонтальну поверхню і звільніть його стрілку, якщо передбачено кріплення. Дочекайтеся, поки стрілка прийде в рівновагу і зорієнтується на північ (як правило, це синій кінець стрілки, червоний орієнтується на південь). Правильно встановіть шкалу компаса. Для цього повертайте її доти, поки точка відповідна 0? не збіжиться з північним кінцем стрілки. Зорієнтуйтеся в потрібному напрямку.
4
Щоб зробити це максимально точно покладіть в заданому напрямку прямої і тонкий предмет, це може бути рівна гілочка, сірник, лінійка і т.д. При цьому предмет ні в якому разі не повинен бути зроблений з будь-якого сплаву заліза, інакше стрілка відразу зіб'ється. За допомогою шкали на компасі обчисліть кут між стрілкою компаса і напрямом на потрібний предмет. Цей кут і буде азимутом. Знаючи азимут з певної точки можна легко орієнтуватися на місцевості, не боячись заблукати.